* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 29 kwietnia 2015

Zofia Stanecka: Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach

Egmont, Warszawa 2015.

Wskazówki

To bycie damą w wersji Zofii Staneckiej wiąże się z problemami, jakie sprawiają dzieci. Większość mam chciałaby widzieć swoje córki grzeczne, czyste i schludne, tymczasem kilkulatki wolą raczej szalone zabawy, taplanie się w błocie i zabawne przebrania. Stanecka próbuje w dowcipnej książce pogodzić księżniczkowe maniery proponowane przez troskliwe mamy – oraz dziecięcą spontaniczność. „Damą być” to nie tyle wesoły poradnik prezentujący zasady savoir-vivre’u co zestaw zgrabnych opowiadań, które pomogą maluchom zrozumieć wymagania stawiane przez rodziców.

Dwie siostry z tej publikacji są swoimi przeciwieństwami. Jula chciałaby być postrzegana jako dama. Bardzo uważa na to, co mówi i w co się ubiera. To osoba, którą najbardziej zachwycać będą idealne bajkowe księżniczki. Jula zamierza być małą damą, elegancką i dystyngowaną w każdej sytuacji. Nie pozwala sobie na infantylne zachowania. Zupełnie inaczej niż Pola. Pola uwielbia swoje przebranie tygrysa, nigdy nie wie, jak się zachować i co na siebie włożyć (jeśli okoliczności nie pozwalają na przebranie się za tygrysa), a do tego uwielbia wszelkie brudne i hałaśliwe zabawy. Pola jest typowym dzieckiem – i wydaje się z tego powodu całkiem szczęśliwa. Jednak czasami mama i siostra wywierają na niej dużą presję.

Dziewczynki dowiadują się, jakie stroje obowiązują na urodzinach, na balu, w teatrze, na spacerze i na plaży, w jesieni, w zimie czy… na nocleg poza domem. Za każdym razem ktoś musi pilnować, żeby nie popełniały głupstw, nie ośmieszały się i nie przesadzały. Stanecka podpowiada też rodzicom, że na przykład kostiumy na bal uszyć można z ubrań kupionych za grosze w sklepach z odzieżą używaną. Większą uwagę niż na stosowność stroju zwraca autorka na schludność. Tłumaczy dzieciom, że ubrania – zwłaszcza te wyjściowe – nie powinny być brudne czy podarte. Wszystko to stanowi dodatek do ciekawych dla dzieci rodzajowych scenek z codziennego życia.

Każdy rozdział kończy się ilustracyjnym rozkładówkowym podsumowaniem. Tu proste rysunki przedstawiają różne rodzaje ubrań odpowiednich do okoliczności (i dziecięcych), przywołują też małe bohaterki. Hasła zamieszczone pomiędzy obrazkami głoszą o powinnościach dzisiejszych małych dam (lub o tradycjach), ale wplecione w nie zostały także dowcipne wskazówki. Część z nich pomoże rodzicom w wychowywaniu pociech („Dama nie siusia na środku ścieżki”), część zawiera prawdziwe pouczenia, a część stanowi przyzwolenie na dziecięcość („Dama nawet po łóżkach skacze zwinnie i elegancko”).

Zofia Stanecka o byciu damą pisze z uśmiechem (a Marta Ruszkowska uzupełnia to o humor obrazkowy). Nie chodzi tu o wychowywanie małych snobek czy modelek – ale dzięki tak skonstruowanej historii autorka może wytłumaczyć odbiorczyniom, jak mają się zachować. Nie walczy z naturą dzieci, ale parę razy daje dobry przykład. Stanecka wspiera rodziców w wyjaśnianiu podstawowych kwestii, a przy okazji gwarantuje dzieciom ciekawą i komiczną lekturę. Bycie damą nigdy nie jest prostą sprawą – ale z książką Zofii Staneckiej będzie to łatwiejsze. Ta publikacja zachwyci małe dziewczynki, także ze względu na opisywaną codzienność bohaterek. Pola i Jula przecież nie tylko dyskutują o strojach, ale przeżywają też sporo przygód dostępnych odbiorczyniom bez większego wysiłku. To sprawia, że lektura cieszyć się będzie jeszcze większym powodzeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz