* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

wtorek, 18 grudnia 2012

Václav Čtvrtek: Rumcajs (audiobook)

Świat Książki, Warszawa 2012.

Opowieść z lasu

Kto pamięta, że Rumcajs na początku był szewcem – i to znakomitym fachowcem? Gdyby nie obraził majestatu pewnej nogi, nie musiałby porzucać wygodnego życia rzemieślnika. Ale że popadł w niełaskę i został wygnany z Jiczina, stał się rozbójnikiem, chyba najsłynniejszym rozbójnikiem z bajek. Teraz przygody Rumcajsa będą dostępne nawet dla dzieci, które nie są jeszcze biegłe w czytaniu – Świat Książki proponuje bowiem serię audiobooków o bohaterze, który kiedyś pojawiał się i w dobranockach. Sergia przygotowana została na podstawie historii Václava Čtvrtka, a o przygodach Rumcajsa czyta Wiktor Zborowski – co sprawia, że i dorośli mogą wciągnąć się w słuchanie. Zwłaszcza że im najłatwiej będzie odkrywać drugie dno opowieści.

Pierwsza część, zatytułowana po prostu „Rumcajs” wprowadza maluchy w oryginalny świat krnąbrnego bohatera, rozbójnika, który chce czynić dobro i jednocześnie zawsze przeciwstawia się władzy. Rumcajs odnajduje swoje miejsce w jaskini, w lesie Rzaholec. Kocha zwierzęta, opiekuje się słabszymi i nie robi nikomu krzywdy. Jeśli musi stanąć do walki, pokonuje przeciwników z baśniowego świata sprytem i pomysłowością, jeśli ktoś próbuje skrzywdzić Rumcajsa – dostanie odpowiednią nauczkę. Nie zmienia tego nawet wojenna zawierucha i próba wykorzystania Rumcajsa jako armaty w walce o Jiczin – a sam bohater do listy wrogów może poza kolejnym księciem panem i księżną dopisać i cesarza. Piołunowa zemsta to przecież popis absurdalnego humoru autora, a i dowód na niepospolitość bohatera, który swoją strzelbę nabija żołędziami, a gdy ma zrabować odrobinę soli do zbójnickiej siedmiokrotnej polewki – woli na nią zapracować w dość nietypowy sposób. Rumcajs przeżywa rozmaite przygody i chociaż dla wszystkich punktem wyjścia jest spokojna jaskinia w rzaholeckim lesie – bajki niekiedy poruszają tematykę ogólnoświatową. Ich wymowę łagodzi absurd i żart – a jednak dorośli odkryją tu wyraźny sprzeciw wobec wojen i niesprawiedliwości rządzących.

W „Rumcajsie” na scenę wkracza też Hanka, żona sympatycznego rozbójnika i utrapienie feministek. Bo Hanka sprząta, pierze, gotuje i jest z tego powodu szczęśliwa. Nie może uczestniczyć w męskich pracach (to odbiera mężczyźnie siłę), więc dodaje mężowi otuchy pięknym uśmiechem. Jest uległa i posłuszna, dba o piękno (czesze brodę Rumcajsa grabkami), ale kiedy bohater znajdzie się w niebezpieczeństwie, bez wahania rusza na pomoc. To dzięki jej pomysłom Rumcajsowi udaje się wydostać z największych tarapatów. A jednocześnie Čtvrtek odmalowuje niestereotypowy obraz pięknej miłości, wolnej od nudy i schematów. Hanka to dobra i gospodarna żona, wsparcie dla rozbójnika Rumcajsa.

Każdy rozdział historii rozpoczyna się tytułem, który zdradza finał – to zabieg pozwalający rozbudzić ciekawość najmłodszych. Nie jest bowiem najważniejsze, czego Rumcajs dokonuje, ale – jak to robi. Tu nie ma miejsca na przewidywalność, bo w doskonale skomponowanym świecie rządzą inne prawa. Bajki są ciepłe i pełne humoru, wolne od agresji i przemocy (choć przecież nie od zła), a ze względu na specyficzny koloryt lokalny – niepowtarzalne i atrakcyjne dla dzieci. Kulturowo Rumcajs żyje w zupełnie innej przestrzeni niż bohaterowie dzisiejszych bajek – to przyczyni się do rozwijania u dzieci wyobraźni oraz wrażliwości. Fakt, że Wiktor Zborowski bezbłędnie interpretuje czytane teksty sprawi, że z przyjemnością będzie się słuchać czterogodzinnego nagrania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz