* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

wtorek, 19 stycznia 2021

Adam Leszczyński: Ludowa historia Polski

W.A.B., Warszawa 2020.

Przegląd wieków

Wydawałoby się, że losy chłopów nikogo nie interesowały. Tania siła robocza, dostarczyciele podstawowych produktów żywnościowych dla możnych - historia chłopstwa na przestrzeni wieków nie jawi się fascynująco. Jednak kiedy zostanie opisana tak, jak zrobił to Adam Leszczyński w tomie "Ludowa historia Polski", wszystko się zmienia. Ta książka jest wielką (także z uwagi na objętość) niespodzianką dla odbiorców ceniących sobie fachowe historyczne komentarze w połączeniu z anegdotami oraz ciekawostkami. Ale swoją opowieść autor zaczyna dość nietypowo, od starożytności i przejścia przez różne zwyczaje. Nakreśla w ten sposób kontekst, umożliwia sprawdzenie, jak motyw wyzysku - czy niewolnictwa - mógł odzwierciedlić się w polskich realiach. Wkrótce zresztą zacznie analizować to, co działo się w przeszłości w kraju. Wynotowuje przywileje i ograniczenia chłopstwa, zmieniające się regulacje, powody, dla których chłopi wyrzekali się wolności lub ją tracili. Pisze o sytuacjach, w których bohaterowie tomu mogli liczyć na opiekę czy ochronę i momentach, w których za niesubordynację byli bez litości karani. Organizacja życia codziennego to coś, co autora intryguje - i treść, którą da się wypełnić przestrzenie między wielkimi historycznymi przemianami czy wydarzeniami burzącymi dotychczasowe porządki. Adam Leszczyński przygląda się losom chłopstwa z ciekawością, ale nie bezkrytycznie. Nie zajmuje się motywem nierówności społecznych, raczej szuka pojedynczych obrazków ukazujących również łamanie zasad i niezgodę na istniejące porządki. To staje się jednym z większych atutów książki: autor potrafi wybierać wydarzenia nietypowe lub wyłuskiwać jednorazowe wypadki, by wzbudzić zainteresowanie czytelników. Przedstawia oczywiście bieg historii, prowadzi swoją relację tak, żeby zademonstrować odbiorcom cały szereg komplikacji dotykających nizin społecznych, a jednocześnie nie pomijać wartościowych wniosków. Tu decyzje kolejnych władców i panów zazębiają się z obyczajowością. Życie chłopów podlega stałej obserwacji - i okazuje się bardzo atrakcyjne w lekturze. Autor potrafi wyłuskiwać z przeszłości informacje, które przekuwa następnie na pasjonującą lekturę. Nie można mu niczego zarzucić - zamienia naukowy dyskurs na opowieść przyciągającą szerokie grono odbiorców. "Ludowa historia Polski" to tom znakomicie przygotowany. Kiedy autor dociera do tematów bardziej aktualnych - losów robotników w XX wieku - ma już do zaprezentowania znacznie mniej "egzotycznych" przykładów, ale też nie traci impetu. Stawia na rzeczowe komentarze, proponuje liczne analizy, sprawnie wyciąga wnioski. Pozwala odbiorcom na lepsze zrozumienie sytuacji chłopów i organizacji życia codziennego w różnych wiekach. Jest w stanie zaangażować czytelników w lekturę za pomocą różnych składników udanej całości. "Ludowa historia Polski" to tom, na który warto zwrócić uwagę. Cieszy za sprawą narracji i wyczulenia na anegdoty czy jednostkowe doświadczenia bohaterów.

Poza historiozoficzną warstwą tomu Adam Leszczyński zajmuje się też odszukiwaniem śladów traktowania chłopów w literaturze. Wypisuje co bardziej smakowite cytaty, przytacza scenki, w których autorzy wyłapywali szczegóły dotyczące chłopskiej egzystencji - raz w wersji sielankowej (jak u Mikołaja Reja), raz - w satyrycznej. To zabawa dotycząca najbardziej odległej przeszłości, zresztą wtedy wydaje się najbardziej przekonująca. "Ludowa historia Polski" to tom potężny i tylko z pozoru hermetyczny. Chociaż dotyczy zagadnienia konkretnego i wpisuje się w nurt badań nad historią jest przygotowany tak, by poza informacjami nieść także rozrywkę. Liczy się tu zatem jakość wykonania oraz sama zawartość - zestaw opowieści o traktowaniu chłopów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz