Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.
Ratunek
Ogromną popularnością cieszą się wielkoformatowe publikacje kartonowe Naszej Księgarni, tomy, które są bardziej popisem ilustratorów niż tekściarzy. Teraz do grona ważnych picture booków dołącza „W świecie małp” autorstwa Asi Gwis, książka, w której roi się od zwierząt – różnych gatunków małp, od rekordzistów (najmniejszych i największych), przez gatunki zagrożone aż po te najbliższe człowiekowi. Będzie tu wiele ciekawostek, ale równie dużo wyszukiwania. Na początku autorka dokonuje swoistej prezentacji: proponuje wizerunki wielu rozmaitych małp i ich nazwy – jeśli dziecko skojarzy na przykład goryla czy orangutana, o tyle już hulmany, langury i czepiaki mogą być dla niego niespodzianką. A takich niespodzianek Asia Gwis szykuje bardzo dużo. Małpy siadają tu na każdej dostępnej gałęzi, zwieszają się z drzew, huśtają na ogonach, iskają, jedzą, bawią się lub poznają, wysyłają określone wiadomości, alarmują resztę stada, gdy zbliża się wróg… W niektórych zachowaniach przypominają człowieka, w innych – imponują niezwykłością (jak wtedy, gdy nadyma się im worek pod brodą). Są tu małpy-rekordzistki, ale i te, które nauczyły się przebywać wśród ludzi i czerpią z tego liczne korzyści. Jedne ucieszą małych odbiorców sprytem, inne trafiają do przysłów i mądrości ludowych. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejna strona.
Każdą rozkładówkę Asia Gwis traktuje jak szansę na prezentację kolejnych gatunków, ale dba o to, żeby takie prezentacje nie nudziły się dzieciom. Będzie można wyszukiwać na stronach ciekawostki, przyglądać się małpom i sprawdzać, czym się zajmują, porównywać lub cieszyć się mnogością kształtów i wizerunków. Rysunki dają okazję do poćwiczenia opowiadania: dla dzieci będzie to wprowadzenie do pracy nad językiem, a poza tym – jak zwykle w picture bookach – lekcja spostrzegawczości. W ten rodzaj opowieści interaktywność jest wpisana w sposób naturalny, nie da się poprzestać na bezpośrednich treściach. Kiedy dzieci już naoglądają się małp i małpek, mogą sięgnąć po garść ciekawostek. Autorka tomu rozrzuca na stronach – w małych akapitach – informacje o wybranych gatunkach małp. Szuka ciekawostek, jakie przyciągną dzieci, traktuje temat jako możliwość zaprezentowania oryginalności fauny. Maluchy niejeden raz będą zaskoczone podawanymi rewelacjami i w efekcie dość szybko przywiążą się do bohaterek książki. Zaczną z jeszcze większą uwagą śledzić wyczyny zwierząt. Mogą również połączyć lekturę tej książki z wizytą w zoo – żeby sprawdzić, jakie gatunki tam zaobserwują.
I wreszcie wątek zaangażowany: bo edukacja w picture bookach Naszej Księgarni to coś naturalnego. W pewnym momencie Asia Gwis – która już zdążyła zaintrygować dzieci i przekonać je do małp – opowiada o tym, że wielu gatunkom grozi wyginięcie i że nawet najmłodsi mogą przyłączyć się do ochrony środowiska, choćby przez przekonanie dorosłych, by zrezygnowali z kupowania produktów na bazie oleju palmowego. To próba budzenia świadomości ekologicznej od początku, ważny motyw w procesie wychowywania dziecka. „W świecie małp” przestaje być zatem zwykłą kolorową książką do oglądania. Nasza Księgarnia przyzwyczaiła już swoich odbiorców, że stawia na tomy wartościowe i pełne ciekawostek – picture booki w charakterystycznym formacie przyciągają wzrok i niezależnie od autora – zdobywają szerokie grono fanów. Małpy nie będą tutaj żadnym wyjątkiem, to precyzyjnie przygotowana opowieść o fascynująco różnorodnym świecie.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz