* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

sobota, 9 sierpnia 2014

Wanda Chotomska: Wiersze ulubione

Muza SA, Warszawa 2014.

Wybory

Wyborów wierszy jest wiele, zwłaszcza jeśli autor należy już do „sklasyczniałych” twórców, czyli do kanonu literatury czwartej, jak Wanda Chotomska – pisarka uznana i uwielbiana. Wydawnictwo Muza proponuje zatem ciekawe urozmaicenie tomiku. „Wiersze ulubione” to zestaw bajek wybranych przez najbliższych oraz specjalistów od dziecięcych potrzeb. Każdy wskazuje jedną rymowaną opowiastkę (podając swoje motywy) i z tego układa się cała, przepięknie wydana, książka.

Córka, wnuczka, prawnuczka, przyjaciółka, pisarze i poeci, profesorowie, kierowniczka Muzeum Literatury Dziecięcej czy Rzecznik Praw Dziecka – wszyscy oni pochylili się nad twórczością Wandy Chotomskiej, żeby z imponującego zestawu wierszy wybrać po jednym, z różnych powodów ulubionym. Tak powstał tomik, który ma szansę stać się z kolei w całości ulubioną lekturą maluchów. Bo do tych bajek, wskazywanych przez różne pokolenia i przedstawicieli różnych zawodów, wraca się rzeczywiście bardzo chętnie. Wanda Chotomska bawi absurdalnymi pomysłami, cieszy rymami i pozwala oderwać się od przyziemnych spraw. Wszystkich swoich czytelników, dużych i małych, zabiera do krainy wyobraźni. Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych. Nie ma też tematów zbyt trudnych, żeby je poruszać – nieprzypadkowo Rzecznik Praw Dziecka wybrał „Kołysankę dla taty i mamy”, melancholijny apel i utwór o uczuciach dziecka po rozwodzie rodziców. Bo Wanda Chotomska nie tylko chce rozbawiać – zwraca też uwagę na potrzeby najmłodszych i stara się zawsze być blisko nich.

„Wiersze ulubione” to wiersze bardzo urozmaicone. Nie tylko pod względem tematycznym i z uwagi na stopień absurdalności. Pisarka przedstawia w nich rozmaite historyjki, minifabuły lub obrazki pełne ciekawych spostrzeżeń i obowiązkowo puentowane. Zmienia rytmy (co szczególnie ważne jest przy bajkach dla najmłodszych – nie dość, że unika monotonii, to jeszcze może przyciągać do książeczki samą melodią słów). Ale najważniejsze okazuje się tutaj w ramach formalnych rozwiązań stosowanie różnych technik w budowaniu napięcia w akcji. Raz sięga Wanda Chotomska po wyliczankę, raz po odwrócenie (bilet chce kupić pasażera). Towarzyszy swoim bohaterom w najbardziej nawet nietypowych zadaniach i nie dziwi się niczemu. Dzięki tej postawie łzy księżyca zamienią się w kwiatki konwalii, a boża krówka w krowę. Wanda Chotomska lubi zabawy i nie przejmuje się „pouczeniami”. Lokomotywa pije u niej piwo zamiast wody nie dla morału (choć i ten się pojawia), a dla wzbudzenia śmiechu dzieci. Długo można by jeszcze wyliczać techniki i pomysły, które zostały w tym tomiku zrealizowane świetnie. Do tego stopnia, że nawet nawiązania do aktualności, które dawno już przebrzmiały, nikogo nie będą dziwić ani razić.

Warto jednak jeszcze napisać nieco o stronie graficznej. Tomik w twardych okładkach (miękkich w dotyku, co stymuluje rozwój dziecka) jest ilustrowany po prostu bajecznie. Piotr Socha nie decyduje się na graficzne eksperymenty, oddaje zawsze nastrój kolejnych bajek kolorami i minami bohaterów. Powtarza temat wiersza w różnych ujęciach, by dzieciom ilustracje od razu przypominały o treści bajki. Pamięta, że tworzy przede wszystkim dla najmłodszych. Urozmaica swoje ilustracje motywami lekko absurdalnymi, wyjętymi z bajkowej wyobraźni. Nie rywalizuje z Wandą Chotomską o uwagę dzieci, a za to dobrze podkreśla treść rymowanych bajek oraz ich nastrój. „Wiersze ulubione” dzięki temu ogląda się równie przyjemnie jak czyta, o czym szybko przekonają się najmłodsi, ich rodzice i dziadkowie – bo przecież Wanda Chotomska łączy pokolenia nad zabawnymi i mądrymi bajkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz