Wilga, Warszawa 2012.
Miłość i troski
Cztery przyjaciółki stworzyły kiedyś kodeks zerwań, by poradzić sobie z rozstaniami i rozpadami związków, a także by scementować relacje w grupie. Tom „Złamane serca” okazał się strzałem w dziesiątkę jako połączenie poppowieści, plotek i historii o nastoletnich miłościach. Teraz Pamela Wells powraca z książką „Zauroczenia” i nowym kodeksem, spisanym przez bohaterki. W życiu Alexii, Sydney, Raven i Kelly dzieje się całkiem dużo – a różne scenariusze przyciągną szerokie rzesze odbiorczyń. Autorka bowiem stawia na realizm i sięga do rzeczywistych problemów dziewczyn. Inspiruje ją życie – a to oznacza, że czytelniczki znajdą tu odzwierciedlenie własnych trosk i stawianych sobie pytań.
Kodeks zauroczeń to poradnik flirtu – zestaw porad, jak zwrócić na siebie uwagę chłopaka. Wells sprytnie wprowadza do niego również przestrogi i rozsądne wskazówki. Pokazuje, jak nawiązać znajomość, ale też przypomina, co zrobić, by uniknąć ośmieszenia czy porażki, staje się przewodniczką po świecie nastoletnich relacji i warto jej zaufać, zwłaszcza że dorosłe zalecenia maskuje pozorami zabawy. Dziewczyny pamiętają o tym, by nie podrywać zajętych chłopaków i nie zlecać przyjaciółkom rozmów na temat własnych uczuć z obiektem zainteresowania. Uczą się, co robić i czego nie robić – a z ich spostrzeżeń czytelniczki skorzystają.
Ale kodeks zauroczeń jest tylko pretekstem do rozwoju bogatej w emocje fabuły. Każda z postaci ma tu inne zmartwienia: chłopak Alexii pragnie seksu z ukochaną, ale Alexia nie wie, czy jest gotowa, by utracić dziewictwo. To, co jej przyjaciółkom przyszło z łatwością, dla Alexii jest źródłem rozterek. Na Raven zwraca uwagę przystojny idol nastolatek, mieszkający w sąsiedztwie. Sydney coraz gorzej dogaduje się ze swoim chłopakiem, w dodatku w koledze z pracy niespodziewanie odnajduje dobrego przyjaciela. Kelly, dla której kodeks zauroczeń powstał, nie wykorzystuje go zgodnie z przeznaczeniem, do poderwania trenera. Zakochana jest bowiem w swoim przyjacielu z dzieciństwa, ale nie może się przyznać do tego uczucia nikomu. Cztery dziewczyny oddalają się od siebie i każda koncentruje się na swoich kłopotach. W końcu jednak przypominają sobie o roli przyjaźni – tym razem muszą o nią zawalczyć.
Pamela Wells za podstawowy temat swojej złożonej historii wybiera miłość komplikowaną przez życiowe scenariusze. Zamiast idealizowanych związków i szczęścia bohaterek pokazuje – zawsze bardziej interesujące – utrudnienia i przeszkody na drodze do zadowolenia i spełnienia marzeń. Dziewczyny przeżywają kolejne rozczarowania, w walce o miłość czeka je sporo przykrości – to cena, jaką przychodzi zapłacić za ulotne często chwile szczęścia. Bo Pamela Wells nie obiecuje trwałych nastoletnich związków, wręcz przeciwnie – pokazuje, jak wiele czynników prowadzić może do rozstania, nawet mimo dobrej woli i na przekór rozsądnym postanowieniom.
Chociaż autorka sięga po sprawdzone scenariusze, nie pozwala odbiorczyniom przewidywać rozwoju wypadków. Emocje biorą górę nad planami, cztery przyjaciółki silnie przeżywają swoje codzienne sprawy – i to udzieli się też czytelniczkom. Wells jest w swoich obrazkach przekonująca, nie nagina rzeczywistości do wymogów fabuły, stawia już nie tyle na prawdopodobieństwo, co na prawdziwość opowieści. Jedynie kodeks – i próba utrzymania przyjaźni za sprawą formalnych regulacji wprowadza tu atmosferę fikcji, w którą nietrudno uwierzyć.
Nie tylko chłopcy i miłość zaprzątają umysły nastolatek. Każda z nich ma także inne zmartwienia – czasem związane z niezrozumiałymi decyzjami członków rodziny, czasem połączone z wyborem życiowej drogi. Dziewczyny powoli wkraczają w dorosły świat, już wkrótce nie będą przejmować się tak bardzo flirtem i budowaniem własnej przyjaźni – ale zdobyte doświadczenia pomogą im w kształtowaniu relacji z bliskimi. W „Zauroczeniach” królują uczucia. Opisane w krótkich rozdziałach – sekwencjach z przygód bohaterek – decyzje młodych dziewczyn z pewnością wpłyną i na czytelniczki. Poza przydatnymi poradami i wskazówkami odbiorczynie otrzymają powieść, która wciąga i nie męczy. Pamela Wells nie zawiodła i tym razem, nie stworzyła słabszej kopii „Złamanych serc”, a dorównującą tej powieści wartościową książkę dla czytelniczek – i rozmiłowanych w poppowieściach, i szukających bardziej klasycznych historii.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz