* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 24 lutego 2012

Kat Falls: Mroczny dar. Podwodny świat

Nasza Księgarnia, Warszawa 2012.

W oceanie

Dla bohaterów z przyszłości autorzy powieści szukają zwykle światów alternatywnych, ale przynajmniej w pewnym stopniu powiązanych z rzeczywistością – Kat Falls w swoim tomie „Mroczny dar. Podwodny świat” stawia na takie właśnie rozwiązania. Ponuro wieszczy, że w niezbyt odległej przyszłości dla większości ludzi zabraknie miejsca na kontynentach (z których większa część zostanie zalana przez oceany). Mieszkania na lądzie stają się zresztą niemal więzieniem, wiązać się będą z ograniczeniem wolności i z przykrościami ze strony innych. Co bardziej odważni ludzie poszukają zatem swojego miejsca w ostatnim rejonie gwarantującym wolność – na dnie oceanów. Przeniosą się pod wodę i przystosują – przynajmniej częściowo – do życia w nowym środowisku. Stracą wiele, łącznie z możliwością powrotu na ląd, zyskają za to szansę na normalną egzystencję. Tyle że w oceanach grasuje niebezpieczna banda banitów, nigdzie nie można zatem czuć się bezpiecznie.

Tay jest nastolatkiem, który podwodny świat zna od urodzenia. Zna cienie i blaski życia na dnie oceanu i wie, jakie zagrożenia czyhają na ludzi, którzy wybrali podobny los. Pewnego dnia spotyka Gemmę, uciekinierkę z lądu – dziewczyna szuka swojego brata, by zyskać samodzielność na powierzchni. Sporo wie o tym, co dzieje się pod wodą, ale rzeczywistość przejdzie jej wyobrażenia. Gemma i Tay rozpoczną niebezpieczną przygodę od poszukiwania zaginionego brata, ale ich zadanie bardzo szybko przerodzi się w ważną misję. Misję, której celem stanie się uratowanie całej podwodnej kolonii.

Kat Falls odchodzi od motywów modnych w literaturze czwartej, buduje swoją książkę od zera i sama ustala proporcje składników fabuły. Sporo uwagi poświęcić musi konstrukcji podwodnego świata: tłumaczy czytelnikom zasady jego funkcjonowania niejako mimochodem, dzięki wprowadzaniu w nową rzeczywistość dziewczyny z zewnątrz. Nigdy jednak nie ułatwia odbiorcom zadania, pokazując podstawy kreowanej przestrzeni, wręcz przeciwnie: przedstawia dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach i zaawansowaną technologicznie płaszczyznę, która jest części postaci doskonale znana. Tym samym wymusza na odbiorcach skupienie i uważne śledzenie akcji – nie ma bowiem czasu na przystanki i stopniowe wprowadzanie w wymyślaną rzeczywistość.

Obok fantastycznej warstwy pojawia się tu i warstwa sensacyjna – niemal od samego początku. Falls nie stroni od lekko makabrycznych czy budzących grozę opisów, scen brutalnych walk i stałego poczucia zagrożenia. Zło w jej świecie jest wszechobecne i bezwzględne, do końca nie wiadomo, czy bohaterowie są tak naprawdę chronieni, czy też nie – ta dynamiczna powieść da się porównać do gry komputerowej lub do filmu akcji. Młodzi ludzie stają w niej jednak przed naprawdę poważnymi wyzwaniami – i chociaż świat przedstawiony przefiltrowany jest przez fikcję bardzo wyraźnie, to jednak emocje postaci należą do uniwersalnych. prawdzie Kat Falls unika tendencyjności, lecz bez wątpienia to właśnie sfera uczuć będzie tym elementem, który przyciągnie do książki największą grupę nastoletnich odbiorców. Przy tym zagadnieniu motyw mroku i tajemnicy Taya przestaje być tak bardzo istotny, okazuje się jedynie dodatkiem do burzliwej podwodnej historii. Tempo akcji i ciężar wymyślonej przestrzeni łagodzą w powieści dialogi – stanowią naprawdę sporą część tomu i dodają lekkości, której nie zapewni szczegółowa analiza alternatywnej rzeczywistości.


4 komentarze:

  1. Czy książka nadaje się dla 16-latka? Jest zrozumiała, dobrze się ja czyta?

    OdpowiedzUsuń
  2. to zależy od 16-latka - dlatego nie podaję przedziałów wiekowych i unikam takich ocen...

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy można gdzieś przeczytać całą tą książkę bo właśnie jej szukam ale nigdzie nie ma. A jak patrzyłam po księgarniach to one są bardzo drogie koło 55.00 zł. Z góry dziękuje !

    OdpowiedzUsuń
  4. Cena detaliczna tej książki to 29.90 (informacja ze strony wydawnictwa). W wielu księgarniach można ją dostać po niższych cenach. Jeśli to za wiele - polecam skorzystanie z biblioteki (i przy okazji przypominam, że udostępnianie cudzych prac w internecie to przestępstwo, kradzież własności intelektualnej).

    OdpowiedzUsuń