* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 13 sierpnia 2020

Lori Gottlieb: Czy chcesz o tym porozmawiać?

Prószyński i S-ka, Warszawa 2020.

Odkrywanie siebie

Lori Gottlieb pokierowała swoim życiem tak, żeby realizować własne marzenia i robić użytek z wrodzonych talentów. „Czy chcesz o tym porozmawiać?” to publikacja reportażowa i osobista jednocześnie, chociaż autorka zdaje sobie sprawę, że nie może zdradzać szczegółów sesji i intymnych spraw swoich pacjentów. Udaje się jej jednak wykreować portrety przerysowane ale przekonujące, ekstremalne momentami – bazujące na przeżyciach najtrudniejszych. Nie dość, że pracuje jako psychoterapeutka: spotyka się z ludźmi potrzebującymi pomocy i pozwala im rozpracować własne emocje – to jeszcze sama zamienia się w pacjentkę. Przyjaciółka poleca jej – dla „starszego przyjaciela” - doktora Wendella. To on stanie się powiernikiem sekreów i problemów Lori. To on będzie przeżywać rozterki i dylematy, do których nie może się przyznawać w gabinecie – a które stają się udziałem autorki, chociaż z przeciwnego punktu widzenia, podczas prowadzonej praktyki. Lori Gottlieb pokazuje zatem dwie strony terapii psychologicznej: ujęcie lekarki i pacjentki. Rozwiewa przy tym wątpliwości dotyczące decydowania się na terapię: każdy może z niej skorzystać, każdy – nawet specjalista – potrzebuje czasami zmierzyć się z własnymi demonami w obecności innego fachowca. Kto wie, czy własnym przykładem autorka nie przekona odbiorców najbardziej. Ona zdaje sobie sprawę z kłopotów, które ją spotykają, wie, jakie mechanizmy ulegają uruchomieniu i co robi się, gdy z podobnymi zmartwieniami przychodzą pacjenci. A jednak nie może zastosować autodiagnozy ani wyleczyć się samodzielnie, musi wybrać się na serię sesji, podczas których Wendell będzie zresztą miał jej dosyć.

„Czy chcesz o tym porozmawiać” to publikacja reportażowa, napisana dowcipnie i przyjemnie, tak, by nawet odbiorcy, którzy niespecjalnie interesują się tematem psychoterapii, mogli czerpać przyjemność z lektury. Autorka oddala kwestie związane z wiedzą fachową – od czasu do czasu przywołuje jedynie jakiś wątek z literatury specjalistycznej, żeby wyjaśnić postępowanie, zasady reakcji terapeuty lub psychikę człowieka. Bardziej potrzebne są jej ludzkie historie, przypadki i wydarzenia ekstremalne, bazujące na silnych uczuciach. Do takich nieodmiennie należą miłość i śmierć, składniki dobrych opowieści. Lori Gottlieb pomaga zrozumieć, jak reagują ludzie w określonych sytuacjach – kiedy mogą stracić pewność siebie, a kiedy – potrzebować wsparcia. Pokazuje, jak radzą sobie pacjenci w obliczu największych wyzwań. Odsłania ich historie stopniowo, tak, żeby zawsze było coś zaskakującego dla odbiorców, którzy podejmą się kibicowania. Wątki autobiograficzne są w tej książce smakowitym dodatkiem – autorka wie, jak prowadzić relację, żeby zatrzymać przy sobie odbiorców. Prezentuje sytuacje, na jakie nikt nie jest przygotowany – i uświadamia czytelnikom, jak kruche bywa szczęście, ale też – że nawet w sytuacji beznadziejnej można szukać jasnych punktów. „Czy chcesz o tym porozmawiać” to bardzo udana publikacja, tom, który odrobinę przybliża specyfikę pracy nad sobą przy fachowym wsparciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz