* * * * * * O tu-czytam

czwartek, 10 września 2020

Simon King, Clare Nasir: Jak pachnie deszcz? 100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych

Rebis, Poznań 2020.

O pogodzie

Simon King i Clare Nasir o pogodzie mówią w sposób, od którego prezenterzy dawno już odbiorców odzwyczaili. „Jak pachnie deszcz” nie będzie zbanalizowanym językowo czytadłem do łatwego przejścia, a zbiorem ciekawostek przedstawionych dość hermetycznie (jednak nie w sposób, który wykluczałby szerokie grono czytelników). Autorzy zajmują się tu nie szkolnym podejściem do zjawisk pogodowych – mimo że wyjaśniają między innymi, skąd się bierze tęcza i dlaczego niebo jest niebieskie – omijają wiadomości, które można zdobyć choćby na lekcjach geografii. Po początkowych wprowadzających komentarzach sięgną po zjawiska ekstremalne czy rzadko spotykane, skupią się na tym, co nietypowe lub fascynujące w pogodzie. Zajmą ich huragany i tornada, prądy powietrza, lodowce, a także najbardziej niezwykłe chmury. System pytań i odpowiedzi w zwykłych publikacjach sugeruje upraszczanie kolejnych kwestii, tu jednak z takim zjawiskiem nie mamy do czynienia – liczy się bowiem nauka w całej jej okazałości. Nie da się więc prowadzić dzienniczka obserwacji pogodowych, za to można dowiedzieć się, czym charakteryzują się pioruny czy jak doprowadzić do deszczu z żab.

„Jak pachnie deszcz” to publikacja zaspokajająca ciekawość co bardziej ambitnych czytelników. Dla autorów ważne jest przedstawianie pogodowych anomalii – czasami przez pryzmat warunków, jakie stworzyła natura lub człowiek. Pokażą zatem, jak ukształtowanie terenu wpływa na pogodę – albo jak modyfikuje się ową pogodę przez wycinanie lasów deszczowych lub „sianie” chmur. Simon King i Clare Nasir dbają o to, by wciąż intrygować. Sprawdzą między innymi pogodę charakterystyczną dla różnych planet i opowiedzą trochę o tym, czego nie da się z Ziemi zaobserwować – między innymi o burzach słonecznych. Zadają pytania o zależność między wojnami i pogodą – i zachęcają do spoglądania w niebo. Najczęściej odnoszą się do przyczyn powstawania konkretnych zjawisk pogodowych, ale zależy im też na tym, żeby odbiorcy uświadomili sobie, że i oni mają wpływ na to, co dzieje się na świecie. Tworzą zatem King i Nasir coś w rodzaju vademecum wiedzy o pogodzie – ale dla dorosłych.

„Jak pachnie deszcz” to zestaw wiadomości, o które nie tak łatwo w zwyczajnych lekturach. Tom został rozbity na „100 pytań na temat zadziwiających zjawisk pogodowych”, jednak takich pytań odbiorcy sami by nie zadali – wymagają one bowiem fachowego spojrzenia na pogodowe zagadnienia. To tom w sam raz dla czytelników znużonych ciągłym upraszczaniem wiadomości i przekazywaniem społeczeństwu wiedzy w wersji pop. Simon King i Clare Nasir szukają wytrwale zagadnień, które uzupełnią wiedzę dorosłych czytelników – wykorzystują otoczenie i zmieniającą się rzeczywistość, żeby prowadzić nietypową opowieść.

O promieniowaniu UV, kształcie kropli deszczu, o mgle i dawnych sposobach przepowiadania pogody opowiedzą autorzy tego tomu w kolejnych wątkach. Warto za nimi podążyć, żeby odkrywać piękno świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com