Zysk i S-ka, Poznań 2014.
Pomoc
To poradnik, który właściwie krzyczy do odbiorców, angażuje ich siły i nie pozwala odejść od kolejnych ćwiczeń. W tomie „Uwolnić się z depresji” duży format jest starannie przemyślanym rozwiązaniem. Sugeruje nie tylko kompleksowe podejście do tematu, ale też swoisty rytm porad. Ten tom staje się nakazem, impulsem do działania – i nie da się od niego uciec. Dla osób, które są świadome swojego stanu i chciałyby go zmienić, a także dla bliskich cierpiących na depresję będzie to książka ważna.
Jesse H. Wright i Laura W. McCray, ojciec i córka, próbują w jednym miejscu zgromadzić różne metody radzenia sobie z objawami depresji i pokazać czytelnikom, jak najlepiej dobrać skuteczną terapię. Nie przekreślają żadnych dróg – angażują do leczenia farmakologię, psychologię a także wiarę. Szukają różnych sposobów na wyjście z kryzysu i są przekonani, że chory może przezwyciężyć swój stan dzięki regularnym ćwiczeniom ciała i duszy. Każdej metodzie przyglądają się dokładnie – w przypadku leków analizują ewentualne skutki uboczne, w terapii behawioralnej wyznaczają zadania i zbijają argumenty przeciwko wszelkiej aktywności. Każda część tomu poświęcona jest innej formie walki z depresją. Znajdzie się tu temat relacji z bliskimi, a i modny ostatnio temat „uważności”. Wszystko, by udowodnić odbiorcom, że z depresją da się walczyć na wiele różnych sposobów i że często najlepiej jest skomponować własną ozdrowieńczą drogę. Autorzy wiedzą, że każdy przypadek depresji będzie inny – stąd ogromne pole poszukiwań najwłaściwszych rozwiązań.
„Uwolnić się z depresji” przynosi kilka przykładów choroby. Kilku bohaterów w typowych życiowych sytuacjach traci kontrolę nad własną psychiką i podejmuje leczenie, wspomagane proponowanymi w książce ćwiczeniami. To szansa na zrozumienie istoty choroby dla odbiorców, ale także silny doping i przy okazji lekcja ćwiczeń zamieszczanych w całej publikacji bardzo hojnie. W tomie roi się od rozmaitych tabelek do wypełniania, miejsca na zapiski i monitorowanie swojego stanu, elementów motywacyjnych oraz podpowiedzi pomocnych w komentowaniu osobistych doświadczeń. Przykłady nie pozostawiają wątpliwości co do kierunku zadań – ta książka wprawdzie nie zastąpi diagnoz profesjonalistów, ale ułatwi komunikację chorych z nimi i być może doprowadzi do modyfikowania standardowych metod leczenia.
Autorzy bardzo często odwołują się w tomie do typowych wymówek i sformułowań stosowanych przez ludzi z depresją. Pokazują, do czego prowadzą ich sądy i jak spróbować je zmienić. Wobec ich argumentów trudniej będzie rezygnować z pomocy. „Uwolnić się z depresji” wymaga jednak sporego wysiłku: mimo licznych streszczeń, podsumowań i porad w pigułce, lektura nie będzie przebiegała błyskawicznie. O to chyba zresztą chodzi – żeby zatrzymać odbiorców przy książce i przekonać ich do poświęcenia czasu i energii na pracę nad sobą. Taki chwyt sprawia, że trudniej rezygnować z decyzji o pokonywaniu choroby. Wright i McCray nie chcą tworzyć kioskowego poradnika do czytania w autobusie – swoją książkę kierują do odbiorców zdecydowanych na podjęcie leczenia i świadomych własnego stanu – a ci będą wdzięczni z tak rzetelnego potraktowania tematu leczenia depresji. „Uwolnić się z depresji” to podręcznik dla chorych i ich rodzin – choroba cywilizacyjna spotykana coraz częściej została tu dokładnie opisana, a zaproponowane metody leczenia przydadzą się czytelnikom, podobnie jak zestawy ćwiczeń do wykonania.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz