Jaguar, Warszawa 2014.
Kłopoty nastolatek
Trudno zrozumieć nastolatki – twierdzą zwykle rodzice. Frances O’Roark Dowell sięga natomiast po czytelne schematy zachowań, by stworzyć z nich obraz o jasnym dla odbiorczyń przekazie. Przygląda się Marylin oraz Kate, na przemian – bo chociaż dziewczyny się przyjaźnią, mają różne temperamenty i różne obszary zainteresowań. Kate to typowa outsiderka. Zna się na muzyce, lubi czarny kolor i chce samodzielnie myśleć. Nie zgadza się na to, by rodzice narzucali jej wybór życiowych dróg czy zainteresowań. Wydaje się jej również, że w Matthew, przyjacielu, znalazła prawdziwą bratnią duszę – zakochuje się w chłopaku, z którym miło spędza czas. Marylin jest zupełnie inna. Bezpieczniej czuje się w stadzie, jest za słaba, by stać ją było na niezależność. Dlatego też próbuje zawalczyć o uznanie cheerleaderek, najpopularniejszych w szkole dziewczyn. Wkupić się w ich łaski może na przykład wtedy, gdy załatwi im nowe mundurki. Ale Marylin nie rozumie, dlaczego przywódczyni grupy oczekuje bezwzględnego posłuszeństwa. Bohaterka musi – pod dyktando cheerleaderek – dbać o szeroki uśmiech na pokaz, mieć nienaganny manicure, robić zakupy w centrach handlowych i… nie zadawać się z niektórymi chłopakami. A przecież Marylin podkochuje się w Benjaminie, przewodniczącym samorządu. Na cenzurowanym znajduje się też Kate. Marylin będzie musiała wybierać między bezpieczeństwem wśród złośliwych koleżanek z zespołu a prawdziwymi przyjaciółmi.
„Sekretny świat dziewczyn” to powieść dla nastolatek o tym, jakie piekło potrafią sobie zgotować młode dziewczyny. Żadna nie będzie szczęśliwa, jeśli pozwoli innym kierować własnym życiem. Marylin pokazuje, jak wygląda rozpaczliwa walka o akceptację i ból odrzucenia, Kate przekonuje się, że samotność nie zawsze bywa pożądana. W „Sekretnym świecie dziewczyn” problemy bohaterek mogą niekiedy wybrzmiewać naiwnie – tyle że gdy ma się naście lat, nie istnieją większe zmartwienia. Akceptacja w gronie rówieśników to element obowiązkowy, składnik dobrego samopoczucia i pogodzenia ze sobą. Na tym etapie bohaterki dowiadują się, czym jest przyjaźń i jak walczyć o miłość – przeżywają pierwsze zauroczenia, ale nie robią nic, czego później mogłyby żałować. Słowem, prowadzą zwyczajne życie nastolatek.
„Sekretny świat dziewczyn” jest utrzymany w tonie klasycznych obyczajówek, nie w narracji powieści pop. Frances O’Roark Dowell skupia się na opisach przeżyć dziewczyn, dość dokładnie analizuje ich emocje i skrywane przemyślenia. Dzięki temu czytelniczki otrzymują sporo wiadomości na temat postaci i łatwiej im pojąć prezentowany w książce świat. Samej narracji również wychodzi to na dobre – książka automatycznie staje się gęstsza, nie wydaje się infantylna. Młodzieżowy charakter zachowuje natomiast fabuła – wprawdzie niewiele tu klasycznej akcji, to raczej rodzajowy obrazek, ale wystarczający, żeby zaangażować czytelniczki. „Sekretny świat dziewczyn” to udana próba wniknięcia w zamknięty krąg nastolatek. Bohaterki stają się tutaj przewodniczkami po konsekwencjach błędnych decyzji, ale tom mimo wszystko zachowuje optymistyczne tony. Do bohaterek łatwo się przywiązać – a zdarzają się tu typy dość oryginalne jak na szkolne znajomości. Dla odbiorczyń jednak najbardziej kusząca będzie prawdziwość uczuć i reakcji. To, co oparte na emocjach, tutaj wypada najbardziej szczerze – dzięki temu książka trafi do grupy docelowej bez żadnych zastrzeżeń. W „Sekretnym świecie dziewczyn” zwolnienie tempa akcji wychodzi na dobre samej obyczajowej opowieści. Marylin i Kate mają wystarczająco dużo czasu, żeby oswoić się ze zmianami w swoim życiu i odpowiednio zareagować.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz