* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 9 czerwca 2023

Barbara Taylor, Margaux Carpentier: Wnętrza zwierząt

Kropka, Warszawa 2023.

Przekroje

Na początku były wnętrza urządzeń: możliwość zaglądania do środka i sprawdzania, jak to jest zrobione, przeniosła się na rośliny: w swoim czasie zasłynęły na rynku ilustrowane opowieści o owocach - teraz przychodzi czas na zaglądanie do środków... zwierząt. Barbara Taylor i Margaux Carpentier przygotowują książkę "Wnętrza zwierząt", picture book zaspokajający ciekawość nie tylko najmłodszych odbiorców. W tej publikacji większość rozkładówek przeznaczona została na sprawdzanie, jakie narządy mają przedstawiciele różnych gatunków - rekiny, pająki, krowy, ośmiornice, meduzy, żółwie, małpy, pszczoły, żaby i wiele innych. Do tego kilka stron przeznaczonych na bardziej ogólne opowieści i wyliczanki związane z przedstawianiem różnic w budowie poszczególnych organizmów: tak, żeby sprawdzić, czym charakteryzują się serca czy szkielety. W ten sposób łatwiej jest nakreślać ciekawostki i przedstawiać "dziwactwa" w świecie zwierząt.

"Wnętrza zwierząt" to książka, w której grafiki tworzone są komputerowo i mocno upraszczane tak, żeby odbiorcy mieli szansę nie pogubić się w natłoku informacji - i też żeby uniknąć poczucia obrzydzenia, przecież "przekroje" zwierząt nie mogą nikogo odstraszyć. To dlatego serca rysowane są tu symbolicznie, a miejsca, przez które zagląda się do środków zwierząt, sąsiadują z takimi zakrytymi: nie ma mowy o pełnym przekrajaniu stworzeń. Pozostaje jeszcze trochę tajemnic - takie rozwiązanie umożliwia odsłanianie różnych partii ciał, raz będzie to uwaga koncentrowana na układzie kostnym, innym razem - na wewnętrznych narządach. Trzeba nie lada wirtuozerii, żeby uwzględnić potrzebne kształty i nie zaciemnić obrazu, tu się to udaje. Jednocześnie trudno jest objąć ilustrację jednym spojrzeniem, należy zagłębić się w przesłania i odkrywać po kawałku wnętrza zwierząt. Skoro nie ma tu motywów turpistycznych, a hołd składany zdobyczom nauki - można zająć się porównaniami i wyszukiwaniem ciekawostek. Informacje kierowane do odbiorców funkcjonują tu jako podpisy do poszczególnych części obrazków. Czytelnicy w jednoakapitowych komentarzach znajdą szereg wiadomości na temat prezentowanych istot: to między innymi ciekawostki o zębach rekinów, o jadzie pająków i o sieciach tkanych przez nie, o płynnym szkielecie czy o czasie potrzebnym na wydojenie krowy - i o innych nietypowych rozwiązaniach funkcjonujących w przyrodzie. Wychodzi się tu z założenia, że dzieci mają minimalne pojęcie na temat własnego ciała i będą mogły dokonywać porównań dotyczących organów wewnętrznych. Oczywiście nie ma wymieniania i omawiania wszystkich elementów składających się na dany organizm - to niepotrzebnie rozpraszałoby czytelników i nie pozwalało na zapamiętywanie detali. Sam pomysł z zaglądaniem do wnętrza zwierząt będzie się odbiorcom podobać - książka zamienia się dzięki temu w zbiór ciekawostek i pytań prowadzących do dalszych poszukiwań. "Wnętrza zwierząt" to publikacja, która działa na wyobraźnię i daje szansę na wprowadzenie do codzienności dziecka paru pojęć z biologii, tak, żeby później w procesie edukacji łatwiej było maluchom przyswajać wiedzę. Jest to książka, którą dorośli również z zainteresowaniem obejrzą - własnie za sprawą wyboru stylu w grafikach - komputerowe obrazki nie wyglądają infantylnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz