Nasza Księgarnia, Warszawa 2021.
Przymiotniki
Publikacja edukacyjna dla najmłodszych fanów Pucia - dwuelementowe wielkie puzzle - to coś w sam raz dla rodziców szukających dla pociech rozwojowej rozrywki. Bardzo ładne pudełko tekturowe ze sznurkową rączką (kształt całości charakterystyczny dla wszystkich dwuelementowych puzzli z Naszej Księgarni) skrywa obiecującą zawartość: dwadzieścia elementów, które łączą słowa i ilustracje - oraz instrukcję obsługi z propozycjami komplikowania stopnia trudności. Bohaterem jest tu nie tylko Pucio, pojawiają się członkowie jego rodziny: siostra czy zwierzęta domowe.
Puzzle są bardzo duże, tak, by nie stanowiły zagrożenia nawet dla najmłodszych dzieci. Mają też zaokrąglone rogi. Nacięcia pozwalające łączyć je w całość są identyczne - co oznacza, że nie da się dopasowywać kształtów przypadkowo, bez pomyślenia nad zadaniem. Nie trzeba nic więcej, chociaż na pudełku znajduje się podpowiedź dotycząca wszystkich par (w razie gdyby rodzice nie mieli czasu na ocenę działań dzieci, maluchy same będą mogły sprawdzić, czy udało im się wypełnić zadanie).
Zasada główna jest prosta: należy wybrać kartonik i znaleźć jego przeciwieństwo. Jednak Marta Galewska-Kustra proponuje kilka różnych wariantów gry, tak, by dopasowywać ją do wieku i umiejętności dzieci, a także - żeby różnicować zadania. W końcu nawet najciekawsze może się znudzić, gdy będzie powtarzane bez przerwy. Niezależnie jednak od propozycji reguł, zawartość puzzli się nie zmienia. Każdy kawałek zawiera jeden wyrazisty i czasem humorystyczny obrazek przygotowany przez Joannę Kłos. Do niego - podpis, żeby łatwiej było zrozumieć, o jaką parę przeciwieństw chodzi: pojawia się w podpisie przymiotnik, który zwraca uwagę na jeden z elementów rysunku. Do dzieci należy dopasowanie drugiego kawałka - z przeciwieństwem. Czasami obrazki zawierają w sobie niemal całe historyjki: Pucio zdrowy biega z psem za piłką, Pucio chory siedzi na łóżku. Zdarza się, że obrazki nie odwracają uwagi od najważniejszego: Pucio wesoły jest uśmiechnięty, Pucio smutny ma ponurą minę - ale też mogą przyciągać dzieci: mały jest samolotowy model, duży - wielki samolot w przestworzach. Takie zestawienia pozwalają rozwijać wyobraźnię dzieci i jeszcze - kształtować ich umiejętności. Rozwijają słownictwo, co oczywiste: chodzi tu przecież o wprowadzanie do słownika maluchów nowych wyrazów lub lekcję znaczeń. Przeciwieństwa wymagają abstrakcyjnego myślenia, ale dzięki ilustracjom nawet dziecko, które jeszcze nie wie, na czym polegają takie pary, będzie mogło odgadnąć, o co chodzi.
Nie ma tu bardzo agresywnych kolorów, kształty są znane już z całej serii o Puciu. Nic nie odciąga uwagi najmłodszych od zadania, które mają do wykonania. Jednak nawet edukacja wiąże się tu z dobrą zabawą, dzieci mogą układać najprostsze możliwe puzzle, znajdować przyjemność w łączeniu poszczególnych klocków - jest to całkiem przyjemne zadanie, które spodoba się kilkulatkom. Zwłaszcza fanom Pucia - ale równie dobrze właśnie od puzzli mogą zacząć swoją przygodę z lekturą całej serii. Marta Galewska-Kustra kieruje się do najmłodszych i przekonuje ich do swojego bohatera.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz