Strona główna || O autorce || O tu-czytam || Bajki || Bajkowe portfolio                       

piątek, 16 grudnia 2016

Księżniczki. Złota księga bajek do słuchania

Egmont, Warszawa 2016.

Marzenia

Disneyowskie księżniczki. To one nadają kształt tradycyjnym baśniom i ożywiają stare historie. Wszystkie są piękne, wszystkie są niezłomne – nie zniszczy ich nienawiść. Dobrem i miłością wygrywają wszystko, by potem żyć długo i szczęśliwie. Chociaż co jakiś czas stają się obiektem drwin dorosłych, ich rola to dawanie nadziei na cudowną poprawę losu. Przeważnie odnajdują się w każdej sytuacji, nie muszą biernie czekać na swojego wymarzonego księcia. Mogą sprzeciwiać się konserwatywnej rodzinie, walczyć, wdawać się w sytuacje wymagające brawury i sprytu. Bez względu na to, ile zła doświadczą i wycierpią, czasami przez bliskich, w końcu i tak olśnią urodą, inteligencją i sercem. Disneyowskie księżniczki, bez względu na oceny różnych grup odbiorców, stanowią ważną część dzisiejszej popkultury. To im kibicują dzieci w kolejnych opowieściach. A przecież Bella, Roszpunka, Kopciuszek, Aurora (czyli Śpiąca Królewna), Arielka czy Śnieżka to postacie przejęte przez Disneya i dostrzeżone ze względu na potencjał familijnych fabuł – szybko jednak w takiej właśnie wersji podbiły rynek bajek i często są jedynymi wcieleniami kojarzonymi przez maluchy.

„Złota księga bajek do słuchania” poświęcona jest tym właśnie księżniczkom w disneyowskiej wersji. Tomik zawiera sześć bajek (dotąd często funkcjonujących w obiegu w odrębnych malutkich książeczkach), przystosowanych do czytania maluchom. Wszyscy wiedzą, jak potoczą się losy każdej z postaci, ale trzeba pamiętać, że dla kilkulatków może to być pierwsze zetknięcie się z tymi historiami. Mało tego: fabuł tych baśni w procesie edukacji nie wolno pominąć – niemal w każdej znajduje się coś, co przeszło do zbiorowej świadomości i funkcjonuje jako kulturowy punkt odniesienia lub w ogóle narzędzie interpretacyjne (casus Kopciuszka!). „Złota księga bajek do słuchania” skusi dziewczynki – obecnością baśniowych księżniczek – i zapewni styczność z potrzebnymi opowieściami. Chociaż same księżniczki u Disneya mogą niektórym zlewać się w jedną, w tym zestawieniu widać, jak różne mają charaktery i w jak odmiennych wydarzeniach biorą udział. Nie brakuje w tomiku adrenaliny – Anielka musi walczyć o spełnianie marzeń z ojcem i czarownicą-rywalką, Bella z kolei – o dobro ojca, Roszpunka nie ma pojęcia, kim naprawdę jest, Aurora wypełnia swoje przeznaczenie. Wprawdzie zawsze zwycięża miłość, a zło zostaje przykładnie ukarane, ale historie nie są schematyczne, co dzieci na pewno docenią.

Do książki, która może się sprawdzić jako lektura przed snem, dołączona została płyta z nagraniami. Bajki opowiadają Anna Dymna oraz Maria Seweryn. Maluchom śledzenie historii ułatwią nie tylko ekspresyjne dialogi i akcentowane w tekście zwroty akcji, ale również ilustracje. Tomik, chociaż zawiera aż sześć historyjek, jest picture bookiem z kadrami z kreskówek. To obrazki, które dzieci już zapewne znają – teraz mogą ulubione bajki mieć zawsze przy sobie i oglądać je w tradycyjnej wersji. „Złota księga bajek do słuchania” pozwala przywołać klasyczne historie w popularnej wersji i pokazać maluchom, że książka bywa tak samo atrakcyjna jak film animowany – lub odciążyć zapracowanych rodziców w czytaniu. Dla kilkulatków to pokusa, której nie można się oprzeć. Disneyowskie opracowanie dawnych baśni to sposób na przyciągnięcie dzieci do lektury, a także zapewnienie powrotu do książek w ogóle. Historie o najbardziej znanych baśniowych księżniczkach zgromadzone w jednym miejscu zapewnią rodzicom chwilę spokoju, a dzieciom podróż do magicznej krainy, w której spełniają się marzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com