* * * * * * O tu-czytam

sobota, 19 grudnia 2020

Alexander Steffensmeier: Matyldo, twoje urodziny

Media Rodzina, Poznań 2020.

Świętowanie

Krowa Matylda dała się poznać dzięki wielkoformatowym picture bookom, ale za sprawą sukcesu serii Alexander Steffensmeier proponuje również wersję dla najmłodszych. Kartonowe małe książeczki z zaokrąglonymi brzegami to picture booki, w których nie ma tak wielu dowcipów graficznych ani fabularnych - upraszczane historie mogą spodobać się małym odbiorcom. Steffensmeier wychowuje sobie czytelników na przyszłość. "Matyldo, twoje urodziny" to książeczka, która poza ciekawą bohaterką przynosi też rymowankę i zestaw urodzinowych niespodzianek. Krowa leży na łące i obserwuje dziwne zachowanie kur. Kury u tego autora zwykle postępują niekonwencjonalnie, ale tym razem - są jeszcze bardziej nietypowe. Przynoszą krzesła, przyciągają wózek z drewnem, przychodzą z balonami - najwyraźniej coś knują, chociaż nie wiadomo, co. Matylda poprzestaje na obserwacjach i nie zastanawia się nad powodami takich postaw. Nie ma nawet czasu na to, żeby interesować się głębiej powodami działań kur. Skoro nikt nie prosi o pomoc - krowa czeka na to, co się okaże. Oczywiście czytelnicy za sprawą tytułu wiedzą doskonale, czego się spodziewać: bohaterowie szykują niespodziankę dla Matyldy, która najwyraźniej zapomniała o własnym święcie. To bardzo do Matyldy podobne i sprawia, że czytelników uwiedzie miłe oczekiwanie. "Matyldo, twoje urodziny" to opowieść jednowątkowa, właściwie zestaw wyliczeń, które prowadzą do jednego celu. Każda rozkładówka to nowe kury, które coś zmieniają tuż przed nosem Matyldy. Bohaterki cieszą - widać, że coś przygotowują, mają plan i działają zgodnie z nieznanymi odbiorcom założeniami. Dzieci pozostają w tym samym stanie co Matylda - nie wiedzą, co jest grane i mogą tylko czekać na rozwój wydarzeń.

Każda rozkładówka to dwa rymowane wersy. W pierwszej części odnoszą się do zachowań kur, w drugiej - do rozmyślań Matyldy. Z dobrym humorem kur skontrastowana jest melancholia krowy. Nic na razie nie zapowiada uroczystości: kury są podekscytowane i przejęte swoimi działaniami, ale to u nich nic nowego. Alexander Steffensmeier bawi się sytuacją, odwleka finał, wiedząc, że na niego wszyscy najbardziej czekają. Nie szuka natomiast dowcipów, które przyciągną dorosłych. O ile w podstawowej serii Steffensmeier proponuje wielopłaszczyznowy komizm, o tyle w przygodach dla najmłodszych - w kartonowej podserii o krowie Matyldzie - nie ma miejsca na ironię czy wielopoziomowy komizm. Autor proponuje po prostu historyjkę i nawet w obrazkach nie stara się szukać miejsca na popisy związane z żartami. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie zaimponuje tak kilkulatkom. Podseria kartonowa dotycząca przygód Matyldy jest zatem mniej wciągająca z perspektywy rodziców - ale pozwala najmłodszym poznać tę nietypową bohaterkę i jej otoczenie.

"Matyldo, twoje urodziny" to książeczka drobna i kolorowa. Rymowana całkiem zgrabnie, chociaż czasami w przekładzie pojawiają się stylistyczne niezręczności lub niedokładności (albo wymuszanie tekstu tak, by pasował do znalezionego rymu). Liczy się rytm, a nie przesłania. Zresztą dzieci będą większą uwagę zwracać na ilustracje: tutaj tekst jest wyłącznie uzupełnieniem obrazków. Krowa Matylda i kury to bohaterki, które zawsze przyciągają wzrok - komiczne w samym wyglądzie, w bajkowych działaniach dzięki antropomorfizacji - będą rozśmieszać najmłodszych. To sposób, który zawsze działa, a Alexander Steffensmeier dopracował go do perfekcji w swoim cyklu. Krowa Matylda ma powody do zadowolenia - nie tylko obchodzi urodziny, ale i może brać udział w wielkiej niespodziance.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com