* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

niedziela, 1 kwietnia 2018

Anna Claybourne: Dlaczego ryby nie toną i inne ważne pytania

PWN, Warszawa 2018.

Zagadki zwierzęce

Lubiany przez dzieci i dorosłych system pytań i odpowiedzi sprawdza się w tematycznych publikacjach popularnonaukowych. Jest to zabieg, za pomocą którego można rozbudzać ciekawość maluchów i zachęcać do dalszej lektury. Anna Claybourne wykorzystuje pisarski schemat do zagłębiania się w świat zwierząt, czyli do ponownego zaprezentowania tego, co i tak znajduje uznanie małych odbiorców. „Dlaczego ryby nie toną” to krótka i pełna ciekawostek oraz zagadek opowieść i podróż po świecie fauny.

Spis treści składa się tu z przedziwnych pytań zbliżonych do tych, które często zadają kilkulatki („Dlaczego zwierzęta robią kupę”). To próby zrozumienia rzeczywistości przefiltrowanej przez ludzkie spojrzenie („dlaczego zwierzęta nie noszą ubrań”) i wynikające z porównań wątpliwości („dlaczego ptaki potrafią latać, a ja nie”). Znajdzie się tu miejsce na dociekanie początków odkryć („kto wymyślił dojenie krów”) i na zaskoczenia („czy węże mają pępki”). Wachlarz tematów jest bardzo szeroki, różny też jest stopień szczegółowości pytań. Claybourne stara się zachować pewien porządek w prezentowaniu sekretów zwierząt. Najpierw próbuje zdefiniować pojęcia i wytłumaczyć, kto nadaje nawy gatunkom, pokazuje też odległą przeszłość oraz proces ewolucji. Kolejne pytania stawiane przez nią mają swoje drugie dno, temat wiodący (który zostanie poruszony w rozdziale). Tu widać, że autorka chce zahaczyć o niemal każde zagadnienie – omawia kwestię jedzenia, higieny, snu, rozmnażania, karmienia młodych, radzenia sobie w różnych środowiskach czy sposobów komunikowania się. Tłumaczy wzajemne zależności ludzi i zwierząt – proces udomawiania cz podobieństwa. Zajmuje się prezentowaniem zmysłów, ale i wyjątkowością zwierząt: migracjami, inteligencją czy talentem do kamuflażu. Tak dzieci mogą rozpocząć wędrówkę po świecie zwierząt i przekonać się, jak wiele niespodzianek czeka tu na odkrycie. Jedno pytanie zaznaczone w tytule rozbija się następnie na kilka mniejszych – każdy akapit dostaje tu swój „tytuł” – kolejną dawkę wiedzy. Wyjaśnienia zostają ozdobione zdjęciami i „dziwnymi” grafikami czy rysunkami, pytaniami do czytelników, graficznymi odsyłaczami – tak, żeby dostarczać dzieciom wielu bodźców, nauczyć je kojarzenia faktów i zamieniać tradycyjną linearną lekturę w niemal internetową przygodę, skakanie po rozdziałach i szukanie wiedzy nieoczywistej.

Jest ta publikacja starannie przygotowana z myślą o najmłodszych. Rzecz jasna, rezygnacja z prób zwracania uwagi odbiorców pozwoliłaby zmieścić w tomiku jeszcze więcej danych, ale tutaj lektura ma kojarzyć się z zabawą i przyjemnością, a nie zdobywaniem wiedzy. Zamiast naukowego podejścia – graficzna trampolina. To coś w sam raz dla dzieci, które niespecjalnie mają ochotę skupiać się na skomplikowanych treściach. W tym wypadku odkrywanie tajemnic ze świata zwierząt rozbudza ciekawość. „Dlaczego ryby nie toną” – drugi tomik w serii – to mimo wtórności formy wobec wielu rynkowych hitów publikacja bardzo udana i zachęcająca nie tylko do czytania, ale i do dalszego poszukiwania informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz