* * * * * * O tu-czytam

sobota, 27 maja 2017

Koloruj i stylizuj z Winx!

Wilga, Warszawa 2017.

Kreacje rysowane

Winx to magia, przede wszystkim – magia tworzenia dla najmłodszych fanek pięknych czarodziejek. Dziewczynki mogą bawić się w stylistki, projektować modne stroje dla bohaterek i rozwijać wyobraźnię za sprawą kolejnych kreatywnych zadań. „Koloruj i stylizuj z Winx” to tomik dość obszerny i złożony z różnych rozrywek sprawdzanych w poprzednich seriach lub – w klasyce publikacji dla dzieci. Kilkulatki odkryją tutaj nie tylko radość kolorowania.

Przy kolorowankach maluchy nie zostaną pozostawione same sobie. Mogą wypełniać kontury postaci na dowolne sposoby, albo skorzystać z podpowiedzi na miniaturkach (Czasem – też docelowy kolor podpowiadają kropki rozmieszczone na ilustracji). To zamienia się w wyzwanie – kontury nie uwzględniają deseni z ubrań Winx. A czarodziejki bardzo lubią wzorzyste tkaniny, czasami też ich ubrania mają mnóstwo migoczących akcentów. Dzieci, żeby powtórzyć te wskazówki, będą musiały użyć wyobraźni. Winx do pokolorowania to zawsze mnóstwo szczegółów, miniaturowych płaszczyzn. Oprócz kolorowanek pojawia się tu kolejne nawiązanie do stałych zabaw dziewczynek – na specjalnych zbliżeniach twarzy Winx koloru pozbawione są tylko usta, rzęsy i powieki. Do odbiorczyń należeć będzie zaproponowanie odpowiedniego makijażu. Poza tym kilkulatki czeka ozdabianie strojów podanymi wzorami (użyć można brokatowych flamastrów lub papieru kolorowego, więc jedynym ograniczeniem będzie fantazja odbiorczyń).

Do zadań kolorowankowych dochodzą te edukacyjne: czasami dzieci mają przerysować wymyślne skrzydła czarodziejek kratka po kratce, lub wziąć się za rysowanie samych czarodziejek – to nauka proporcji. Innym razem poćwiczą cieniowanie (przy ozdabianiu t-shirtów) albo użyją wyobraźni do uzupełnienia ilustracji. Kolorowanie elementów z sypialni czarodziejki lub magicznych babeczek to również przypomnienie o świecie Winx, wstęp do bajki. A ponieważ zadania z kolejnymi stronami się zmieniają, zabawa szybko się nie znudzi – każda z użytkowniczek znajdzie tu coś dla siebie i każda będzie mogła wybrać ulubiony rodzaj kreatywnych wyzwań. Winx aż się proszą, żeby być ozdabiane – nie przeżywają żadnych wymyślnych przygód (chodzą na siłownię czy uprawiają gimnastykę artystyczną, ale nic nie odwraca uwagi dzieci od kolorowania), są piękne – a stroje dodadzą im tylko uroku. Winx kuszą jak dawniej Barbie – w wersji ilustrowanej nie mają konkurencji. Każda strona wypełniona jest przyciągającymi wzrok kolorami – a kilkulatki mogą jeszcze dodać do tego własne wyobrażenia na temat mody dla czarodziejek. To jak przeniesienie się do kreskówki.

„Koloruj i stylizuj z Winx” to publikacja – jedna z wielu – pokazująca twórczy potencjał ukryty w produktach pop. To propozycja dla odbiorczyń, którym tradycyjne kolorowanki szybko się znudziły. Chociaż w rzeczywistości momentami mocno naiwną (choćby przez podobieństwo rysów twarzy i sylwetek wszystkich czarodziejek), pozwala dać upust kreatywności – zamienia dziewczynki w prawdziwe stylistki i kreatorki mody, pokazuje im, na co zwracać uwagę przy projektowaniu strojów. To tomik pełen pomysłów na twórcze manifestacje – w sam raz dla dzieci, które lubią bawić się lalkami, przebierać je i stroić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com