* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 12 września 2013

Kadry teatru. Wystawa fotografii Radosława Ragana z ChTO

Siła przeżyć

Sterylnie białe ściany i ostre światło lamp jarzeniowych? Takie tło zupełnie nie pasuje do wystawy fotografii ze spektakli teatralnych, zwłaszcza tych, które odbywały się w ramach Chorzowskiego Teatru Ogrodowego w Magazynie Ciekłego Powietrza. O wiele lepiej sprawdzają się w tym przypadku surowe i zadziwiająco przytulne wnętrza kameralnej Galerii Straż Pożarna: to tu, w dwupoziomowej przestrzeni, przez cały sierpień można było oglądać wybrane zdjęcia robione przez Radka Ragana w ciągu kilku ostatnich sezonów ChTO. Miejsce wystawy świetnie korespondowało ze sceną w Magazynie: oba budynki przypominają o industrialnej przeszłości Sztygarki, a jednocześnie okazały się idealnym terenem do kulturowo-teatralnych popisów.

Chorzowski Teatr Ogrodowy dzięki niezwykłym zrewitalizowanym obszarom po kopalni Prezydent zachowuje klimat, jakiego próżno by szukać na każdym innym letnim teatralnym festiwalu. Atmosferą miejsca zachwycają się aktorzy, a choć reżyserzy i ekipy techniczne czasami rwą sobie włosy z głowy, próbując ujarzmić sceniczną przestrzeń, ostatecznie nie kryją zadowolenia z efektownych „fabrycznych” wnętrz. Dzięki „Kadrom teatru” podwaja się wrażenie niezwykłości: oto w formie ulotnych wspomnień jeszcze raz powracają do Sztygarki najciekawsze spektakle i największe emocje. Wszystko po to, by ponownie zasmakować festiwalowych przeżyć. Nie da się ukryć, że wybrane przez Ragana na wystawę kadry mają potężną moc oddziaływania na widzów: spektakle i wydarzenia z ubiegłych lat znów zaczęły pojawiać się w rozmowach oglądających. Wystarczał pojedynczy obraz, by uruchomić całą serię odczuć, przywołać w pamięci wstrząsającą lub zabawną czy piękną historię. W Galerii Straż Pożarna ujawniła się z całą siłą magia teatru. A przecież wszystkie fotografie (a właściwie o wiele więcej kadrów) oglądać można przez cały rok w internetowych galeriach na stronie www.chto.pl. Okazuje się jednak, że najlepiej i najpełniej dają się one odczytywać tu, gdzie powstawały.

Gra świateł i niepowtarzalne miny aktorów, wiele mówiące gesty i zachłanne spojrzenia publiczności (dorosłej i dziecięcej). Bardzo trudno jest z kilkuset kadrów wybrać kilkanaście tych, które posłużą za obraz całości. Kluczem do wystawy w Galerii Straż Pożarna okazały się chyba przeżycia. Dzięki ujęciom Radka Ragana dobrze widać, że teatralne historie poruszały nie tylko widownię: również na artystach wywarły piętno. Odkrywanie scenicznych emocji zapewniło nie tylko mentalną podróż w przeszłość ChTO. Pomogło także w budowaniu więzi między widzami i aktorami.

Pomysł, by zorganizować wystawę zdjęć ze spektakli ChTO w Galerii Straż Pożarna był strzałem w dziesiątkę. Tylko tu przejściom między kolejnymi pracami towarzyszyć może kontemplowanie ciekawego wnętrza, również wartego obejrzenia. Czasem atrakcyjne i barwne fotografie niemal kontrastują z ceglanymi ścianami i nierówną podłogą: tym lepsze jest wrażenie, jakie całość wywiera na odbiorcach. Śledzenie kolejnych ujęć w domu, za pośrednictwem komputera, nie ma w sobie tej magii teatru, którą udało się uzyskać w Galerii. Chociaż „Kadry teatru” siłą rzeczy muszą pozostawić pewien niedosyt: chciałoby się fotografiami Ragana z ChTO zapełnić jeszcze większą przestrzeń, by na dłużej wkroczyć w świat teatralnych wzruszeń z unikatowej sceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz