* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 12 lutego 2024

Stuart Gibbs: Szkoła Szpiegów podbija Europę

Agora, Warszawa 2024.

Kryzys domowy

Stuart Gibbs tym razem trochę bardziej przypomina sobie o rodzinach. Najpierw na cel bierze Erikę Hale. Jej rodzice się rozstali, ale pozostają w zawodowych relacjach. Problem w tym, że Alexander czuje się coraz bardziej upokorzony i niepotrzebny - to może stać się wstępem do większych problemów psychicznych, a przecież w Szkole Szpiegów nie ma czasu na rozterki tego rodzaju - liczy się skuteczność w akcji, o innych sprawach zwyczajnie się nie mówi. Alexander też nie może przyznawać się do słabości - mimo wszystko chce zachować godność. Przecież pozostaje pod krytycznym spojrzeniem żony i córki - najlepszej w Szkole Szpiegów. Drugi motyw rodzinny pojawia się w chwili, gdy Ben Ripley uświadamia sobie, że jego bliskich może spotkać coś złego. Agenci Pająka są bezwzględni i stanowią prawdziwe zagrożenie nie tylko dla uczniów Szkoły Szpiegów. Mimo kolejnych misji nie udaje się ich pokonać - ale są w stanie nawet rozszerzyć swoje szantaże. Ben naukę w Szkole Szpiegów musi trzymać w tajemnicy - udaje, że ma stypendium w zupełnie innej placówce. Ale nie myśli o tym, że w świecie poza tajnymi misjami istnieje normalne życie - i nie byłoby dobrze, gdyby te dwie sfery się w pewnym momencie zazębiły. Rodzinność - chociaż już w innym wymiarze - wychodzi jeszcze w kwestii związków. Ben do tej pory zawsze podkochiwał się w Erice. Od czasu, gdy z Zoe ustalił, że nie przeniosą relacji na inny poziom - w zachowaniach tych dwojga nie ma już swobody. Sytuacji nie poprawia fakt, że najlepszy przyjaciel Bena i Zoe mają sporo wspólnych tematów i najwyraźniej dobrze się razem bawią. Ben nie wie, czy będzie w stanie uporządkować swoje uczucia: wprawdzie Erica nie pozostawiła mu żadnej nadziei, a Zoe wydaje się czasami zazdrosna, jednak czy to może być podstawa do zbudowania poważniejszych relacji - w warunkach ustawicznego zagrożenia... Stuart Gibbs nadzieję swoim młodym odbiorcom pozostawia, coś sugeruje, ale nie wyczerpuje tematu.

"Szkoła Szpiegów podbija Europę" to wyprawa oryginalna z perspektywy bohaterów. Siatka Pająka sięga daleko - ale najpierw trzeba wykonać detektywistyczną pracę. Oto kluczyk od skrytki, bez żadnych danych - trzeba zgadnąć, co tym kluczykiem można otworzyć. Stąd pierwszy cel: Wielka Brytania. Drugim celem jest Francja, a apogeum akcji rozgrywać się będzie na szczycie wieży Eiffela, autor przeprowadzi bohaterów przez muzealny szlak. Co ciekawe, Ben ma swoje ulubione muzea, miejsca, które chętnie by odwiedził - chociaż podczas misji nie jest to za bardzo możliwe. Brawura nie opuszcza tajnych agentów, można zatem jak zwykle liczyć na szybką akcję. "Szkoła Szpiegów podbija Europę" to kolejna powieść w stylu, który czytelnicy świetnie już poznali - nie liczą się tu żadne opisy, chodzi o humor i tempo wydarzeń, bardzo w stylu filmów sensacyjnych. To nic, że fabuła jest nieprawdopodobna - tego czytelnicy oczekują i to właśnie dostaną. Stuart Gibbs wie, jak przyciągać młodych czytelników do lektury - zapewnia im prostą rozrywkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz