* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

poniedziałek, 21 marca 2022

Poznaję dotykiem: Zwierzęta / Pojazdy

Harperkids, Warszawa 2022.

Filcowo

W Akademii Mądrego Dziecka pojawiają się kolejne zalążki podserii gadżetowych, książeczek, które mają na celu przede wszystkim wciągnięcie maluchów do zabawy i przekonanie ich, że biblioteczka może być miejscem atrakcyjnym. Liczy się tu w pierwszej kolejności zaskakiwanie małych odbiorców - zapewnienie im możliwości rozwijania sprawności manualnej i działanie na różne zmysły, dostarczanie wielu zróżnicowanych bodźców. Na wzór tomików sensorycznych powstaje teraz filcowa podseria Poznaję dotykiem. To kwadratowe tomiki, nieco większe niż przeważnie w cyklu - składające się z sześciu (dwóch okładkowych i czterech - z tekstem) arkuszy filcu w różnych kolorach. Na filcowych kartkach naklejona jest tektura z odpowiednimi wycięciami - tak, żeby zapewnić niejednorodną fakturę stron i umożliwić wprowadzenie tekstu i ilustracji.

Pojawiają się w cyklu tomiki "Zwierzęta" i "Pojazdy" - w obu chodzi o prostą prezentację słownictwa, wykorzystanie zagadek dla maluchów. W "Zwierzętach" niby-narratorem jest mała pszczółka, która stanowi po prostu łącznik między stronami. Na jednej części rozkładówki pojawia się "zapowiedź" - informacja o tym, w jakim miejscu znajduje się bohater - którego nazwa widnieje jako podpis do ilustracji na stronie obok. Dziecko może więc samodzielnie zgadywać na podstawie rysunku, o kim mowa. Ilustracje są tu tworzone komputerowo, są proste, pozbawione konturów i mocno przerysowywane, wręcz karykaturalne i bajkowe. Proste kształty i mocne kolory to, coś, co ma przykuć uwagę najmłodszych. Każdy z bohaterów dzięki komiksowemu dymkowi proponuje, by go pogłaskać - służą temu wycięcia w tekturze, przez które dostać się można do filcowych elementów strony. Z filcem ma się tu kontakt także przy przewracaniu kartek, bo tekturowe części strony są mniejsze niż elementy z filcu. Dzięki temu maluchy mogą dotykać śliskich stron papierowych i porównywać wrażenia zmysłowe z "miękkimi" partiami. Trzeba znaleźć miejsca, w których papier został usunięty - to czasami desenie, wzory na zwierzętach, innym razem liście lub kwiaty. W dodatku część rysunków została pokryta przezroczystą folią, co stanowi osobny sposób na urozmaicenie oglądania. W tomiku "Pojazdy" sytuację prezentuje mała lama, która wsiada do różnych środków komunikacji, albo obserwuje je z zewnątrz (podziwia traktor, łódkę czy samolot). I znowu jedna część rozkładówki to miejsce na zagadkę, którą można zadać dziecku, druga - to odpowiedź z zachętą do dotknięcia wybranej części rysunku.

Dzięki tak przygotowanym tomikom najmłodsi oczywiście mogą rozwijać słownictwo, bawić się w zagadki (rodzice nie będą musieli nawet specjalnie się wysilać, żeby zaangażować malucha w zabawę), a także dostarczać sobie bodźce zmysłowe. To rozwiązanie, które znów kieruje dzieci w stronę książek - nawet jeśli nie ma tu zbyt wiele do czytania, liczy się oryginalny pomysł i możliwość przyciągnięcia do pierwszych lektur. Gadżetowe publikacje, które tworzą kolejne podcykle w Akademii Mądrego Dziecka to metoda na jednoczesne zapewnienie dziecku rozrywki oraz możliwości rozwijania umiejętności. Tu ważny jest efekt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz