Marginesy, Warszawa 2022.
Uwaga
Na rynku mnóstwo jest już książek dotyczących wystąpień publicznych. Wskazówki, jak mówić, żeby zyskać słuchaczy, należą wręcz do obowiązkowych tematów w różnych poradnikach dotyczących samorozwoju. Tymczasem Kate Murphy chce iść pod prąd i zająć się edukowaniem odbiorców w zakresie uważnego słuchania. "W ogóle mnie nie słuchasz, czyli co nam umyka i dlaczego to takie ważne" to bardziej publikacja z dziedziny psychologii niż tradycyjny zestaw porad - i jako taka będzie przyciągać odbiorców zainteresowanych tematem również od strony teoretycznej. Naturalnie pojawi się tu sporo komentarzy dotyczących sposobów słuchania i wyczulenia na treści przedstawiane przez innych - Kate Murphy przypomina, jakie błędy popełniają ludzie w rozmowach i dlaczego nie mogą zyskać przyjaciół. Wskazuje też inne korzyści z uważnego słuchania: ekstremalnym przykładem może być wyjątkowo skuteczny sprzedawca, ale sztuka ta przydaje się także przy przeprowadzaniu wywiadów czy przy negocjacjach z niebezpiecznymi przeciwnikami. Autorka skupia się na zwierzeniach i na przyjmowaniu ich: brak uważnych słuchaczy prowadzi do samotności. Jednak słuchanie - z umiejętnością słyszenia prezentowanych treści - to coś, co może odbiorców zafascynować. Murphy przypomina, że introwertycy wcale nie muszą być idealnymi słuchaczami. W dobrym słuchaniu przeszkadzają elementy wychowania, przyzwyczajenia, ale też telefony komórkowe - o przeszkadzaczach Kate Murphy może pisać długo - wie, że to coś, co wciąż wymaga analiz i uświadamiania społeczeństw. O co chodzi w aktywnym słuchaniu, jak rozbudzać w sobie ciekawość, jak przyjmować otwartą postawę - to wszystko może wydawać się zbędne, jednak wystarczy wprowadzić w życie przynajmniej część podpowiedzi autorki, żeby szybko zauważyć efekty. Co ważne, autorka omawia też sposoby słuchania w zależności od stopnia znajomości z rozmówcą - takie informacje mogą zaskoczyć czytelników i na pewno przekonają ich do zgłębiania tematu. Owszem, są tu czasami wyidealizowane wizje rozmów albo uwagi, które kojarzą się z oderwanymi od rzeczywistości teoriami - jednak znacznie więcej pojawia się zagadnień wartościowych i przekierowujących myśli czytelników na nowe tory. Kate Murphy wie, w jaki sposób przybliżać odbiorcom stan badań nad słuchaniem i jak dzielić się własnymi doświadczeniami - proponuje lekturę wartościową. Kto zechce, przerobi ją na zestaw podpowiedzi dla siebie - jak poprawić relacje interpersonalne. Kto woli skupić się na samych odkryciach psychologii, ten zyska satysfakcjonującą opowieść. Zdarzają się w niej nawet komiczne anegdoty, scenki, które pozwolą utrwalić sobie wybrane kwestie - na pewno nikogo Murphy nie znudzi. Słuchanie zahacza nawet o umiejętność improwizacji, czyli rodzaj rozrywki (lub zadania z gatunku samorozwojowych) obecnie bardzo popularny. Również i tu umiejętność aktywnego słuchania wpływa na efekt - Kate Murphy dobrze wie, o jakie zagadnienia zahaczać, żeby przyciągać odbiorców.
Płynie z tej lektury wniosek, że słuchanie jest bardzo ważne i warto poświęcić mu trochę uwagi. Nie tylko pozwala na budowanie więzi międzyludzkich, ale też poprawia jakość życia. Dlatego dobrze będzie sięgnąć po tę książkę i przekonać się, jakie zmiany wprowadzić w swoich zachowaniach.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz