Karakter, Kraków 2024.
Otoczenie
Architektura pozwala na odbywanie podróży w czasie – ale nie znaczy to, że należy podporządkowywać ją minionym rozwiązaniom. Filip Springer pracuje nad tym, żeby architekci spróbowali przynajmniej zmienić sposób myślenia i przywykli do konieczności wprowadzania zmian nie tylko w architekturze użytkowej. Sporo miejsca poświęca wpływowi rozwiązań architektonicznych na środowisko – nie chodzi tu przecież o to, żeby zamknąć się w budynku i zapewnić sobie odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza niezależnie od klimatu, ale żeby brać pod uwagę również i ślad węglowy, i wpływ budowli na przyszłe pokolenia. Książka składa się z esejów i reportaży, które uświadamiają czytelnikom, jak ważne decyzje podejmować można na etapie projektowania budynków. Sprawdza, czym jest dla dzisiejszych użytkowników – mieszkańców – komfort i bezpieczeństwo, co oznaczają te kategorie dla projektantów przestrzeni, czym kierują się ludzie przy wyborze miejsca do mieszkania i jak można pogodzić te wybory z aspiracjami architektów. Filip Springer zastanawia się między innymi nad tym, czy architekci dzisiaj mogą odmówić przyjęcia zlecenia ze względów ideologicznych – albo przynajmniej czy są w stanie bronić swoich przekonań, jeśli realizacja zadania byłaby szkodliwa dla środowiska lub ludzi. Śledzi autor oryginalne pomysły – na przykład dwupoziomowy rynek – sprawdza, czy da się je wcielić w życie i czy zainspirują innych. Bywa, że architektura staje przed nieoczekiwanymi wyzwaniami: jak w przypadku konieczności zagospodarowania gruzu. Są tu pytania nieoczywiste i komplikacje płynące z przeludnienia, są podstawowe potrzeby mieszkańców w opozycji do działań deweloperów. Każdy rozdział w tej książce to nowy zakres refleksji nad otoczeniem. Filip Springer za każdym razem wynajduje coś odkrywczego dla czytelników, ciekawego i ważnego – przeprowadza rozmowy z ludźmi odpowiedzialnymi za konkretne rozwiązania i pomysły, czasami cytuje literaturę fachową i sprawdza, co dzieje się w światowej architekturze. Dzieli się nie tyle przemyśleniami co obrazami, które wpływają na wyobraźnię odbiorców: chce zachęcać do zmian i inspirować, chce też rozpowszechniać najlepsze metody działania – licząc na to, że to sami konsumenci zaczną wywierać wpływ na odpowiedzialnych za przestrzeń.
Springer pisze zwięźle, zostawia czytelników z wizjami nie zawsze krzepiącymi, nawołuje do zmian (i przypomina o ich konieczności), ale przede wszystkim jest w stanie wciągnąć odbiorców w opowieść o architekturze i o jej pułapkach. Wie, jak przykuwać uwagę i zachęca do dyskusji albo przynajmniej do zastanowienia nad sprawami społecznymi. W „Szarej godzinie” największe znaczenie ma architektura pozostająca blisko zwykłych ludzi – i teraz ci zwykli ludzie dostają możliwość wejścia do świata sobie nieznanego, a odbieranego intuicyjnie. Filip Springer tworzy pomosty między specjalistami i użytkownikami efektów ich prac. Wyraziste scenki w połączeniu z informacjami pozbawionymi hermetyczności są wyznacznikiem tej książki – kolejnej bardzo atrakcyjnej publikacji poświęconej architekturze użytkowej. „Szara godzina” to propozycja dla szerokiego grona odbiorców, ale każdy znajdzie w tej książce coś innego dla siebie – jednych najbardziej zachęci wizja wstępu do zamkniętego kręgu, drugich – przewodnik po otoczeniu, lekcja rozglądania się wokół. Jest ta publikacja wartościową lekturą, ale poza wszystkim – dobrze się ją czyta.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz