* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

środa, 4 grudnia 2024

Anita Głowińska: Kicia Kocia. Pada śnieg!

Media Rodzina, Poznań 2024.

Nadzieja na zimę

Kicia Kocia to bohaterka, która nie tylko przedstawia odbiorcom swój świat i otoczenie, ale pozwala też bawić się i uruchamiać pokłady kreatywności. „Kicia Kocia. Pada śnieg!” to publikacja w cyklu Rysuj z Kicią Kocią – czyli gadżetowa książka do uzupełniania przez najmłodszych odbiorców. A ponieważ Anita Głowińska w każdym takim zeszycie dzieli się między innymi przepisami na to, jak coś narysować, warto po niepozorną publikację sięgnąć. „Kicia Kocia. Pada śnieg” jest jak blok rysunkowy. Na kolorowych stronach pojawiają się drobne – jednoakapitowe – opowiastki o tym, co dzieje się u Kici Koci i jej przyjaciół. Tutaj można znaleźć kolejne zachwyty dotyczące różnych aspektów zimowych zabaw. Kicia Kocia razem z przyjaciółmi zjeżdża z górki na sankach, ślizga się na ślizgawce obok lodowiska (gdyby miała łyżwy, mogłaby robić to, co Adelka), lepi bałwana, rzuca się śnieżkami, do karmnika dla ptaków dosypuje ziarna słonecznika. Wie, że zimą należy się ciepło ubierać, żeby dłużej móc się bawić na zewnątrz. Kicia Kocia lubi też spacerować z przyjaciółmi albo robić z nimi orły na śniegu. Zima to również zapowiedź balu karnawałowego, na który trzeba przyszykować przebranie. Nie można się nudzić.

Anita Głowińska dba o to, żeby dzieci nie nudziły się także podczas lektury. Chociaż wydawać by się mogło, że jest tu niewiele tekstu, forma pozwala na zasugerowanie większej liczby przygód niż w klasycznych tomikach z Kicią Kocią. Pod każdym akapitem z informacją o tym, co robi bohaterka (albo jej przyjaciele) autorka zamieszcza wyjaśnienie dotyczące charakterystycznego dla zimy elementu – tłumaczy, czym jest igloo albo jak kiedyś wyglądały lampki choinkowe, co to jest bałwan albo czym się różni śnieg od śnieżynki – i to sposób na przyzwyczajenie dzieci do przypisów i komentarzy pozwalających lepiej zrozumieć tekst. Nawet jeśli najmłodsi wiedzą, o czym mowa, warto sprawdzać, czy autorka nie podsunie im czasami ciekawostek, które nie są tak oczywiste.

Wiele tu obrazków do pokolorowania, a ponieważ Kicia Kocia jest wdzięcznym obiektem do takich działań – dzieci ucieszą się z kolorowanek. Na tym jednak Anita Głowińska nie kończy zabawy, podsuwa bowiem także motywy do uzupełnienia wzorami – zdarza się, że uczy dzieci, jak narysować wróbelka albo płatek śniegu – i natychmiast te umiejętności trzeba będzie wykorzystać w uzupełnieniu ilustracji. Tym sposobem dzieci zamienią się w twórców, i to twórców niebanalnych, zaczną kreować świat, w którym przebywa na co dzień Kicia Kocia. Rysuj z Kicią Kocią to możliwość przeniesienia urokliwych obrazków do zeszytu ćwiczeń – każdy, kto zachwyca się grafikami proponowanymi przez Anitę Głowińską, teraz może spróbować swoich sił w ich powielaniu, uzupełnianiu albo tworzeniu: wystarczy uważnie obserwować. Kto nie potrafi albo boi się próbować – może poprzestać na kolorowaniu obrazków i wypełnianiu ich deseniami. Książka w serii Rysuj z Kicią Kocią to udane zaproszenie do rysunkowej zabawy z lubianą bohaterką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz