Marginesy, Warszawa 2024.
Przyjaźń
W tym świecie może istnieć wszystko. I wszystko może się zdarzyć. Wprawdzie znajomi lubią zabawiać się strasznymi – budzącymi grozę słuchaczy – opowieściami, jednak również sama rzeczywistość przynosi rozmaite niespodzianki, niekoniecznie pożądane i miłe. Anne Eekhout snuje powieść na podstawie biografii Mary Shelley, autorki, która powołała do istnienia w zbiorowej świadomości Frankensteina – ale w tej historii liczyć się może co najwyżej pobudzanie wyobraźni, przygotowywanie do późniejszego wymyślania historii, które wstrząsną odbiorcami. Mary Shelley portretowana jest w dwóch ujęciach (i dwóch czasach): z zewnątrz (obecnie) i jako autorka narracji sprzed lat, dzięki temu można wniknąć w jej marzenia i przeżycia – także te najskrytsze, do których nie może się nikomu przyznać. Ma to wielkie znaczenie, zwłaszcza że sporo miejsca zajmuje tu relacja z nastoletnią tajemniczą i wycofaną Isabellą Baxter. Dorosła Mary ma za sobą doświadczenie utraty dziecka, ma też synka, który bezustannie przypomina jej, czym jest lęk o najbliższych. Przyjeżdża razem ze swoim partnerem do lorda Byrona – a dobór towarzystwa w zasadzie wymusza na wszystkich wymyślanie historii o istotach nie z tego świata. Reminiscencje z kolei mają spore znaczenie dla kształtowania się fantazji bohaterki tomu – Mary przeżywa bowiem wielkie zauroczenie i fascynację tajemnicą. Isabella rzadko się pokazuje, rzadko wychodzi ze swojego pokoju, ale kiedy już się przełamie, staje się najlepszą towarzyszką codziennych spacerów i powiernicą. Tyle że dzieje się coś dziwnego: Isabella i Mary mają wspólne wspomnienia, które się nie pokrywają. Nie wiadomo, co dokładnie się dzieje (i co dzieje się naprawdę), a co jest tylko wymysłem, konstruktem wyobraźni – przynajmniej dwie nastolatki nie są w stanie tego samodzielnie rozróżnić. Oznacza to, że zderzają się z własnymi pragnieniami i potrzebami, a także zauroczeniami – buduje się między nimi więź, jaką trudno sobie wyobrazić – bliskość nie do opisania. I w takiej relacji wydarza się coś, co zmieni całkowicie przyszłość i losy bohaterki.
„Mary Shelley. Narodziny Frankensteina” to opowieść przede wszystkim o potrzebie bliskości i o tym, jak bardzo inni ludzie mogą wpływać na rzeczywistość. Mary w różnych odsłonach przekonuje się o tym, że nie da się funkcjonować w próżni, a emocje i odczucia innych ludzi przechwytywane przez własne reakcje mogą zmienić całą egzystencję. Jest tu również w tle towarzyskich przekomarzań i spotkań opowieść o tym, jak powstają narracje – Mary ma sporo czasu, żeby wytrenować umiejętność prowadzenia relacji. Ćwiczy na znajomych wprawionych w tej sztuce i na tych, którzy nie próbują imponować innym na tym polu. Radzi sobie – bo sporo pracuje nad własnymi umiejętnościami. Ten obrazek autorka wplata dyskretnie w relację, tak, żeby nie zadręczać czytelników autotematyzmem. Proponuje bowiem relację mocno zmysłową i odrobinę tylko niepokojącą, przesyconą motywami nie do końca oczywistymi. Pozwala zainteresować się życiorysem autorki, która w obliczu ekspansji na popkulturę powołanego przez nią do istnienia potwora zniknęła nieco ze świadomości czytelników – Mary Shelley na powrót staje się postacią rozpoznawalną i intrygującą.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz