Nasza Księgarnia, Warszawa 2024.
Analizy
Trochę przełamuje Katarzyna Juszczak konwencję cyklu Co jest w środku, co widać już w samym tytule picture booka. „Pory roku” tym razem pod lupę wezmą… to, czego można oczekiwać po poszczególnych miesiącach. Każda pora roku to trzy rozkładówki dodatkowo jeszcze organizowane tematycznie przez hasła „natura”, „co robimy” i „świętujemy”. Autorka naświetla zatem zmiany w przyrodzie w poszczególnych porach roku: przedstawia na przykład owady, ptaki i zwierzęta, które można obserwować w polskich warunkach, prezentuje niektóre ich zachowania (zmiana futra na zimowe, przygotowywanie nor na zimę), wymienia rośliny do oglądania i czasami tłumaczy, co się z nimi dzieje (przebarwianie się liści). „Co robimy” to zestaw czynności charakterystycznych w kolejnych miesiącach i powiązanych z daną porą roku – ale nie tylko. Można tu bowiem znaleźć kolejne wyliczanki, elementy z niezbędnika turysty i pamiątki z wakacji, ciekawostki do zaobserwowania na szlakach. Liczą się aktywności typowe dla wiosny, jesieni, lata czy zimy, ale też na przykład… gwiazdozbiory do oglądania na niebie. Nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać. Nieco spokojniej może być przy świętach i świętowaniu – tu liczą się zwyczaje i tradycje zwykle przez dzieci kojarzone i pielęgnowane, przekazywane z pokolenia na pokolenie i proponowane w szkołach: wiosna to między innymi Wielkanoc, pierwszy dzień wiosny, Dzień Matki, śmigus-dyngus, ale i Dzień Flagi, w lecie można świętować zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego, Noc Kupały, dożynki czy Święto Wojska Polskiego, a zimą prym wiedzie Boże Narodzenie. Dodatkowa rozkładówka przeznaczona została na zestaw ubrań charakterystycznych dla kolejnych pór roku – tak, żeby dzieci mogły przyjrzeć się zmianom w pogodzie od tej strony.
Jest to tomik bardzo kolorowy i bardzo ciekawy, można go wykorzystać między innymi do nauki czytania – bo składa się z drobnych obrazków oraz podpisów, które rozwiewają wątpliwości co do przedstawianych przedmiotów. Można ćwiczyć na nim spostrzegawczość i bawić się w wyszukiwanie kolejnych haseł, można trenować logiczne myślenie pociech i zadawać dzieciom pytania, na jakiej rozkładówce znajdą określone zagadnienia. Ale „Pory roku” dzieci mogą też wykorzystywać samodzielnie, jako tomik do oglądania i sprawdzania, jak porządkuje się rzeczywistość. Katarzyna Juszczak pozwala na wielowymiarową zabawę w zależności od potrzeb i wyobraźni użytkowników – sporo można z tą książką zrobić i do wielu ćwiczeń się przyda. Jest to picture book edukacyjny – nie tylko pomaga w doskonaleniu umiejętności, wspomaga też kompetencje językowe dzieci, rozwija słownictwo za sprawą pojawiających się tutaj przy obrazkach haseł. Całość sprawia miłe wrażenie: chociaż nie ma tu narracji ani sposobu, by ją prowadzić, przedmioty pojawiają się na stronie bez kontekstu i bez poszukiwania miejsc typowych dla nich (co też może się zamienić w interaktywną grę z dzieckiem), przyjemnie się ogląda kolejne rozkładówki. „Pory roku” to picture book, który da się wykorzystać także jako podpowiedź i przygotowanie na kolejny kwartał.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz