Agora, Warszawa 2023.
Przepis na nastolatka
Joanna Szulc przeprowadza szereg rozmów ze specjalistami, którzy pomogą rodzicom zrozumieć ich dorastające pociechy - i w konsekwencji przyczynią się do budowania rodzinnego porozumienia wtedy, gdy wydaje się ono nieosiągalne. "Kochaj i pozwól na bunt" to książka wypełniona wartościowymi rozmowami z różnych dziedzin - a koncentrującymi się na zachowaniach dziecka, które zaczyna wchodzić w świat dorosłych i nie wie, co się z nim dzieje. Joanna Szulc wychodzi z założenia, że nastolatki nie są do końca świadome swoich czynów i zachowań, którymi mogą ranić najbliższych - przygotowuje zatem rodziców na potencjalne starcia i domowe katastrofy, podpowiadając, jak zapewnić dziecku trochę swobody, a jednocześnie nie zwalniać go całkowicie z domowych obowiązków. Zajmuje się spojrzeniem z perspektywy rodziców - bo to do nich się kieruje, to oni muszą wykazać się zrozumieniem i wytrwałością w dążeniu do budowania porozumienia. Tłumaczy, skąd biorą się konkretne postawy nastolatków - do niedawna jeszcze posłusznych i miłych, teraz coraz częściej aroganckich i przewrażliwionych na swoim punkcie. Rozpracowuje kolejne przyczyny kłótni i podsuwa wskazówki, schematy postępowania, które mają szansę się sprawdzić.
Odwołuje się często autorka do wyobraźni rodziców i wyjaśnia, co dzieje się z ich dziećmi. Nie wysyła natychmiast do specjalistów: chociaż w niektórych przypadkach warto udać się do psychologa, część problemów da się rozwiązać samodzielnie i warto popracować nad relacjami w rodzinie, żeby przetrwać czas dojrzewania dziecka. Kolejni rozmówcy także starają się podjąć ten wysiłek i prezentują podstawowe pomysły, które można wykorzystać w rozmowach z pociechami. Pojawiają się tu tematy dojrzewania płciowego i odkrywania własnej płciowej tożsamości, samookaleczeń, diet i zaburzeń odżywiania, uzależnień (w tym - od urządzeń elektronicznych). Kolejni zapraszani do rozmów eksperci przyglądają się też problemom w nauce czy wpływom środowiska na zachowanie nastolatków, zastanawiają się, czy warto martwić się o przyszłość nastolatka, czy raczej pozwolić mu szukać własnej drogi - i, co ważne, uwzględniają w tym dzisiejsze realia, nie posługują się szablonami z liczących kilkadziesiąt lat podręczników. Warto sięgać nie do wybranych tematycznych rozdziałów (każdy rozdział to osobna rozmowa ze specjalistą w danej dziedzinie), a przeczytać całą książkę - ze względu na drobne porady i wskazówki rozsiane w kolejnych odpowiedziach (często - niepotrzebnie - zaznaczane na kolorowo). Joanna Szulc zdobywa tu całkiem wartościowy klucz do nastolatków, oczywiście nie wszystkie problemy prezentowane w książce staną się udziałem wszystkich rodzin - jednak można lepiej przygotować się na to, co nieuchronne, na zmianę relacji i rozkładu sił w domu. Autorka nie chce, żeby rodzice mieli poczucie winy, że czegoś nie dostrzegli, nie zareagowali w porę lub że nie potrafią działać tak, jak się tego od nich oczekuje. Odsuwa od nich przekonanie, że zawodzą siebie, dzieci i otoczenie. Ta książka jest dużym wsparciem dla rodzin, w których jest nastolatek - a dzięki formie, zestawowi wywiadów, znacznie łatwiej jest przyswoić zawartą w niej wiedzę. Te wskazówki dają do myślenia, uczą cierpliwości i wytrwałości i przeprowadzają przez trudne lata opieki nad dzieckiem, które nie wie, co się z nim stało.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz