Agora, Warszawa 2022.
Recepty
Potężna to książka i bardzo szczegółowa - Esther Duflo i Abhijit V. Banerjee zamierzają zaspokoić ciekawość odbiorców, a do tego także przedstawić im potencjalne rozwiązania dostępne dzisiaj, w globalnej wiosce. "Good economics. Nowe rozwiązania globalnych problemów" to publikacja dla zainteresowanych tematem. Dość hermetyczna w języku, ale nie może być inaczej, jeśli twórcy zrezygnowali ze stylistyki pop na rzecz konkretnych wyjaśnień. "Good economics" zawiera szereg opracowań kolejnych tematów: istnieją bowiem ważne komentarze albo potrzebne rozwiązania problemów, uświadamianie ich odbiorcom przyczynić się może do poprawiania sytuacji materialnej i - wzrostu gospodarczego. O ile, oczywiście, przedstawiane tu podpowiedzi dotrą do odpowiednich adresatów. Esther Duflo i Abhijit V. Banerjee może idealizują wskazówki, posiłkują się modelowymi ujęciami, a to zawsze prowadzi do błędów uogólnień - jednak siłą ich publikacji jest wyjaśnianie mechanizmów i podsuwanie dróg postępowania. Zajmują się między innymi tematem migracji społecznych - sprawdzając, jak zmieniały się sytuacje ludzi zmuszonych do zmiany miejsca zamieszkania, pytają o konsekwencje nierówności w zarobkach (i w systemach podatkowych), przestrzegają przed lepkością gospodarki. Zahaczają o zmiany klimatyczne i o ubóstwo niektórych krajów, o wymianę handlową i o świadomość tych, którzy powinni mieć realny wpływ na gospodarkę. Widać w doborze tematów nie tylko dobrą orientację w "modnych" zagadnieniach, ale i poszukiwania kwestii bardziej uniwersalnych, takich, które z pewnością przedłużą żywotność książki.
Autorom zależy na szerzeniu wiedzy na tematy dość skomplikowane zwłaszcza w skali globalnej - dlatego też w swoim dyskursie decydują się w pierwszej kolejności na analizowaniu konkretnych scen. Przytaczają wymowne przykłady, które pozwolą na uruchomienie wyobraźni - i w konsekwencji doprowadzą do zrozumienia mechanizmów rządzących światową gospodarką. Skupiają się twórcy tomu na przedstawianiu zależności między ruchami społecznymi lub czynnikami pozornie niezwiązanymi z gospodarką - a bogaceniem się lub ubożeniem krajów. Wnikliwe przyglądanie się zasadom ekonomii pozwala na wyciąganie wniosków także dla jednostek. Nie jest to jednak w najmniejszym stopniu lektura poradnikowa - "Good economics" to pozycja popularyzatorska i kierowana do ambitnych odbiorców. Charakteryzuje się wysoką czytelnością przykładów, zresztą rozpracowywanych raczej szczegółowo. To publikacja w sam raz dla dociekliwych, dla tych czytelników, którym zależy na rzetelnym przedstawianiu informacji oraz ich interpretacji. Ekonomia w tym ujęciu okazuje się sposobem na definiowanie współczesnego świata. Esther Duflo i Abhijit V. Banerjee wiedzą, jak przekonać odbiorców do swoich komentarzy - udaje im się zbudować całkiem sporą bazę informacji i precyzyjnie nakreślić znaczenie poszczególnych przemian dla światowej gospodarki. To propozycja dla wszystkich, którzy ekonomią się pasjonują - i dla tych czytelników, którzy chcieliby zrozumieć, o co chodzi w tej dziedzinie wiedzy.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz