* * * * * * O tu-czytam

piątek, 12 września 2014

Francesca Simon: Koszmarny Karolek. Nieznośne gacie

Znak, Kraków 2014.

Wybryki

„Koszmarne Karolki” cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych, nie można się zatem dziwić, że opowiadania o nieposłusznym bohaterze łączone są w różne serie wydawnicze. „Nieznośne gacie” to zestaw ośmiu historyjek z dwóch tomików: „Wstrętne gacie” oraz „Nieznośna niania”. Różne rodzaje wydań pomagają skompletować biblioteczkę, kierowane są też do różnych grup odbiorców. Istnieją „Karolki” obrazkowe, przeznaczone dla najmłodszych i upraszczane w narracji, „Karolki” ekskluzywne, wydawane w grubych tomach z twardymi okładkami i zbierające pojedyncze opowieści, teraz ukazują się także „Karolki” w wersji „2 w 1” – tomiki znów starannie wydane, z ładnymi okładkami, niezbyt grube i z czarno-białymi ilustracjami. Każdy może więc wybrać sobie wydanie, które najbardziej mu odpowiada – a że popyt na „Karolki” nie słabnie, część dzieci zacznie od takiej właśnie publikacji lekturową przygodę z tym bohaterem.

W „Nieznośnych gaciach” Koszmarny Karolek jak zwykle jest bardzo koszmarny. Udaje chorego (bo nie chce być gorszy od Damianka), wymyśla sposób na znienawidzone listy z podziękowaniami, które dorośli każą pisać, gdy dostanie się jakiś prezent. Uprzykrza rodzicom życie, marudząc podczas podróży, unika jedzenia warzyw i wymyśla, jak zdobyć słodycze mimo kary podczas Halloween. Odstrasza swoje nianie. Jest jeszcze sprawa z gaciami… i nieprzypadkowo właśnie ona trafia do tytułu tomiku – bez wątpienia przyciągnie dzieci i zaintryguje je. Francesca Simon bardzo dobrze wie, jakie kłopoty najczęściej sprawiają maluchy – wyolbrzymia więc pomysły dzieci i pozwala Koszmarnemu Karolkowi na bycie złym, oczywiście w granicach normalności dla kilkulatka. Bohater uwielbia jeść niezdrowe rzeczy, nie cierpi chodzić do szkoły, jest utrapieniem dla nauczycieli i rodziców. I z tego powodu – że nie zamierza być wzorem do naśladowania – zaskarbia sobie sympatię małych odbiorców. Karolkowi daleko do ideału i dlatego jest w oczach czytelników tak bardzo prawdziwy.

Francesca Simon pozwala Karolkowi na niegrzeczność, bo wie, że w ten sposób nakłoni nawet najbardziej krnąbrne dzieci do czytania. Grzeczność jest nudna i przereklamowana, a wybryki Koszmarnego Karolka, niegroźne przecież, ucieszą każdego malucha. Karolek wpada zawsze w tarapaty, bo musi sprawdzić, co stanie się, kiedy nie będzie słuchał rodziców. Czasami też odnosi małe zwycięstwa – gdy mimo kar udaje mu się postawić na swoim. Jest sprytny, ale nie wyrachowany i nie trzeba się obawiać, że będzie dawał czytelnikom zły przykład – odbiorcy bez trudu pojmą, jak nie wolno się zachowywać, Karolek będzie dla nich przyjemną odskocznią od świata nakazów i zakazów rodziców.

Przygody Koszmarnego Karolka są dynamiczne i krótkie. Sam bohater nie ewoluuje – ma stałe cechy charakteru, uwypuklane zawsze przy rozmaitych wybrykach. Zmienia się natomiast akcja: Francesca Simon unika powtarzalności wydarzeń czy scenariuszowych struktur. Szuka też komizmu w różnych elementach historyjek – czasami są to pomysły Koszmarnego Karolka lub jego konflikty z innymi, czasami – nauczyciele lub rodzice. Dla autorki każde wydarzenie, którego dzieci nie lubią, może stać się pretekstem do opowiedzenia zabawnej historyjki. A Koszmarny Karolek nie zawsze ponosi winę za wszystkie katastrofy. To postać, którą dzieci uwielbiają za nieprzewidywalność i realizowanie najbardziej nonsensownych pomysłów. W „Nieznośnych gaciach” śmiechu dzieci będzie wiele – kto nie zna, niech sprawdzi jak najszybciej.

Informacja od wydawnictwa: z okazji 20. urodzin Koszmarnego Karolka - konkurs! Szczegóły pod linkiem: https://www.facebook.com/ksiazki.koszmarnykarolek/photos/pb.274320882736124.-2207520000.1412231345./343293205838891/?type=3&theater

1 komentarz:

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com