* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

piątek, 7 czerwca 2013

Barbara Park: Zuźka D. Zołzik świruje

Nasza Księgarnia, Warszawa 2013.

3xZuźka

Bardzo lubiana przez maluchy Zuźka D. Zołzik powraca – w zbiorowym tomiku. Książka „Zuźka D. Zołzik świruje” zawiera trzy historyjki z czasów, kiedy bohaterka była jeszcze w zerówce i szarpała nerwy wszystkim wokół – przy sporym udziale koleżanek. Trzy historyjki z tomu to jednocześnie trzy ważne sprawy z egzystencji malucha – a że Zuźka uczy się dopiero życia w społeczności, odbiera kilka ważnych lekcji, które mimochodem przyswoić będą mogli mali odbiorcy.

Zuźka w tej publikacji zajmuje się podrywaniem Pięknego Stasia, potworem spod łóżka oraz tematem przywłaszczania sobie cudzej własności. Za każdym razem jej wizja świata kłóci się z pomysłami dorosłych, dziewczynka zatem nie zawsze osiągnie to, czego chce – nawet jeśli będzie bez przerwy próbować. Piękny Staś jest nowym kolegą, o którego względy walczą trzy przyjaciółki. Sam nie zamierza zachowywać się dyplomatycznie i Zuźka usłyszy od niego parę gorzkich słów prawdy (które na krótko dadzą jej trochę do myślenia). Bohaterka dowie się, że piękne stroje nie są dobrym sposobem na zdobycie czyjejś przyjaźni, a dzieci z jej przygody wyczytają, jak można odbierać narzucanie się komuś, kto pragnie spokoju. Na potwora spod łóżka – odwieczny problem maluchów – Zuźka nie ma sprawdzonych metod, a rodzice, jak to rodzice, bagatelizują problem. Na szczęście koledzy z zerówki wiedzą, jak skutecznie przepłoszyć bestię i dzielą się spostrzeżeniami. Co prawda, gdyby nie dzielili się równie gorliwie wyobrażeniami o potworze, nikt nie bałby się własnego pokoju – ale to do Zuźki już nie dotrze. W trzeciej historyjce bohaterka dowie się, jak czuje się człowiek okradziony – i nauczy się, że nie można zabierać sobie cudzej własności, choćby była najbardziej atrakcyjna.

Zuźka D. Zołzik, zgodnie zresztą z nazwiskiem, nie zachowuje się najlepiej. Denerwuje rodziców, wyprowadza z równowagi nauczycieli, a nawet swoich kolegów. To dziewczynka, która nie może być stawiana innym za wzór i to w niej najbardziej spodoba się maluchom. Barbara Park nie zamierza nikomu tłumaczyć jej wybryków, w końcu to Zuźka jest narratorką opowiadań. Dlatego sama musi doprowadzać sytuacje aż do przesady, żeby dla dzieci były zrozumiałe i jasne. Takie nietypowe lekcje najlepiej zapadną w pamięć kilkulatkom – a Zuźka jest młodszą literacką siostrą Koszmarnego Karolka, w dodatku jej przygody to propozycja nie tylko dla dziewczynek. Park wykazuje się zmysłem obserwacji i znajomością zasad dziecięcego świata, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak maluchy rywalizują ze sobą, co najbardziej je dotknie i jak traktują racjonalne uwagi ze strony dorosłych. Zuźka jest naprawdę nieznośna – tym chętniej dzieci będą się zagłębiać w jej opowieści.

W bajkach o Zuzi spore znaczenie mają emocje, dlatego też zwłaszcza w dialogach wykrzyknienia bohaterki zostały odpowiednio wyróżnione. Pozwala ten zabieg podbić ekspresję i tempo narracji, ale też uświadamia, jak ważne w procesie komunikacji kilkulatków są krzyki.

Trzyczęściowy tomik o Zuźce to doskonała propozycja dla dzieci, które tej postaci jeszcze nie znają: Zuźka pozwala się oglądać z kilku stron, staje przed wyzwaniami z rozmaitych dziedzin i rozbudza apetyty najmłodszych na lekturę – dorosłym zapewnia możliwość przykucia uwagi dziecka na dłużej. To książka, która tylko z pozoru jest lekka, beztroska i rozrywkowa: poza tym, że bawi (bo w każdym opowiadaniu dzieje się coś dowcipnego i niespodziewanego), prezentuje kilkulatkom zasady zachowania. Zdarza się, że na antyprzykładach – ale i z nich najmłodsi wyciągną odpowiednie wnioski. Zuźka ze swoimi przygodami dotrze do maluchów i ujmie je swoją szczerością i dziecięcym postrzeganiem świata – nie można w końcu odmówić jej prawdziwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz