Czarna Owca, Warszawa 2023.
Moc pamięci
Galit Atlas jest przekonana, że doświadczenia poprzednich pokoleń odkładają się w potomkach, tak, że czasem trzeba zajrzeć do rodzinnych archiwów i wspomnień rodziców czy dziadków, żeby zrozumieć, co naprawdę gnębi pacjentów. Sama w swojej przeszłości ma i bliskość wojny, i kontakty z żołnierzami, trudne - wojenne - dzieciństwo w Izraelu i młodość spędzoną na śpiewaniu dla walczących. Ma też w historii rodziny równie skomplikowane losy przodków, w tym doświadczenia Holokaustu - i to tematy, którymi dzieli się z czytelnikami, wprowadza je jako element własnej traumy - żeby uwiarygodnić przedstawiane sytuacje i żeby odbiorcy mogli zrozumieć, skąd takie zainteresowania w pracy psychologa. "Emocjonalne dziedzictwo. Terapeutka, pacjenci i spuścizna traumy" to książka złożona z kilku szkiców - przedstawienia sytuacji z kozetki. Autorka zajmuje się pacjentami, którzy noszą w sobie tragiczne wspomnienia albo kojarzą z doświadczeń bliskich coś, co utrudnia im codzienne funkcjonowanie i staje się w pewnym momencie barierą nie do przejścia. Walka o normalność wiąże się zawsze z odkryciem tajemnicy rodzinnej albo wiadomości, której pacjenci nie potrafiliby samodzielnie połączyć ze swoimi fobiami lub zmartwieniami.
"Emocjonalne dziedzictwo" to książka napisana w stylu, który doskonale już z księgarskich półek jest znany: to zestaw kilku różnych sytuacji (wszystko jedno, prawdziwych czy kompilowanych na potrzeby lektury) pokazujących uzasadnienia dla tezy autorki. Galit Atlas zajmuje się psychologią i psychoanalizą - przedstawia swoich pacjentów i ich metody radzenia sobie z wyzwaniami w codzienności, ale do tego dodaje jeszcze odrobinę wiedzy - przytacza poglądy rozmaitych badaczy i uczonych, przywołuje autorytety, żeby jeszcze bardziej przekonać czytelników co do sensowności przekazu. Zyskuje dzięki temu również szansę na odbiorców z grupy ceniącej sensacje w literaturze faktu - siłą rzeczy jest tu mnóstwo opowieści ekstremalnych, wiążących się z niecodziennymi tragediami i nieszczęściami - bo na to, co stanie się źródłem traumy, nie można się przygotować. Autorka pokazuje, jak odzwierciedla się to, co spotkało innych, w pacjentach - tłumaczy, że tylko podejście całościowe może pomóc w rozwiązaniu problemów. Nie przedstawia odbiorcom metod pomocy w określonych sytuacjach - nie zamierza zapewniać poradnika do samorozwoju, chce za to uświadomić, że istnieją chwile, które wpływają nie tylko na bezpośrednich uczestników wydarzeń, ale odbijają się szerokim echem w społeczeństwie.
Jest "Emocjonalne dziedzictwo" mimo tendencji do popularyzowania wiedzy psychologicznej książką bardzo prostą i wręcz skrótowo napisaną - zupełnie jakby autorka nie chciała zniechęcać nadmiarem tekstu i nawiązań do literatury fachowej mniej ambitnych odbiorców. Przytacza tylko tyle źródeł, ile potrzebuje do przekonania szerokiej grupy czytelników - pozostawia ich następnie z materiałem do przemyśleń i wskazówkami. Bo chociaż niewielu odbiorców odnajdzie się bezpośrednio w przytaczanych tu opowieściach - to jednak można zastanowić się nad przyczynami własnych lęków w oparciu o cierpienia bliskich.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz