Agora, Warszawa 2023.
Dziwność
Ewa Furgał prowadzi czytelniczki przez temat spektrum u dorosłych kobiet. Autyzm, przez długi czas traktowany - kompletnie błędnie - jako choroba małych chłopców - to nie przypadłość, z której się wyrasta. Może przyjmować różne postacie i objawiać się na różne sposoby. "Autentyczna w spektrum" to książka, która uświadomi części czytelniczek, że źródło problemów nie musi kryć się w introwertyzmie, "złym" charakterze czy promowanej ostatnio dość mocno wysokiej wrażliwości - spektrum może przynosić podobne objawy. W przypadku ludzi, którzy są zdolni funkcjonować samodzielnie i tylko odczuwają pewne niedogodności w relacjach z innymi sama diagnoza nie przyniesie większych zmian: jednak świadomość życia z autyzmem może okazać się istotna, gdy w grę wchodzą zmagania z depresją czy próby podporządkowania się społeczeństwu, na co - według autorki - kobiety są znacznie bardziej narażone.
Na dwie części dzieli się ta książka, w pierwszej Ewa Furgał tłumaczy, czym charakteryzuje się autyzm u dorosłych: dzięki jej komentarzom każdy będzie mógł pojąć, jak wygląda świat osoby w spektrum, przynajmniej w pewnym wymiarze. Autorka dba o to, żeby dostarczyć czytelnikom wskazówek, jak rozpoznać autyzm u siebie - przytacza określone pytania czy przykłady. Mocno też odwołuje się do własnego życia, dzieli się z odbiorcami doświadczeniem - co robi się istotne zwłaszcza w przypadku długiej drogi do diagnozy. Wciąż jeszcze trudno jest o fachową pomoc i właściwe rozpoznanie, warto więc najpierw zająć się autodiagnozą. W drugiej części tomu Ewa Furgał już bardziej skupia się na możliwościach szukania pomocy i na organizowaniu sobie życia: przekonuje, że autyzm nie zamyka drogi do szczęścia, satysfakcjonującej pracy i udanego związku, trzeba jednak uświadamiać sobie, jak to osiągnąć. W efekcie w połowie książka "Autentyczna w spektrum" jest lekturą ciekawą nawet dla tych, którzy w spektrum się nie znajdują, a w połowie zamienia się w poradnik - już znacznie mniej wciągający w zwykłym czytaniu. Nie ulega wątpliwości, że autorka trafi do pewnej grupy czytelników zainteresowanych tematem osobiście: łatwiej będzie wytłumaczyć rozmaite postawy i problemy, kiedy zyska się taką świadomość. "Autentyczna w spektrum" to publikacja z pogranicza poradnika i wspomnień, informująca i wartościowa z uwagi na zestaw wskazówek. Autorka nie przyjmuje tu postawy terapeutki z zewnątrz: dzieli się tym, czego sama doznała, dzięki czemu dla odbiorczyń będzie bardziej wiarygodna - i też znacznie łatwiej jej będzie przedstawiać źródła problemów i konsekwencje autyzmu w codziennym życiu. Czytelniczki, które do tej pory miały kłopot z określeniem przyczyn swoich niepowodzeń w różnych dziedzinach życia, mogą teraz zastanowić się nad wyznaniami Ewy Furgał. Różne reakcje może ta książka wyzwolić, z pewnością sporo uświadomi części odbiorczyń - tak, że nie będzie można opowieści Ewy Furgał zapomnieć zbyt łatwo. "Autentyczna w spektrum" to nie systemowe spojrzenie na neuroatypowość, a osobista i szczera opowieść o życiu w świecie, który wydaje się inny.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz