* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

wtorek, 30 maja 2023

Tom Jackson, Ana Djordjevic: Atlas kosmosu

Kropka, Warszawa 2023.

Przestrzeń kosmiczna

Tom Jackson i Ana Djordjevic zabierają odbiorców - przede wszystkim dzieci - na podróż po kosmosie. "Atlas kosmosu" to edukacyjny picture book, w którym najbardziej liczą się próby wpływania na wyobraźnię najmłodszych. Młodzi czytelnicy zapamiętają podane tu wiadomości dzięki ciekawym porównaniom i odpowiadaniu na pytania, które sami mogliby zadać. Podróż kosmiczna zaczyna się na Ziemi - wyprawa na Księżyc to tylko jeden motyw. Każda kolejna rozkładówka przynosić będzie i charakterystyki planet, i komentarze na temat tego, co znajduje się w przestrzeni kosmicznej. A kiedy wyczerpie się zapas planet z Układu Słonecznego, nie będzie to oznaczać końca tomu - bo autorzy znajdą jeszcze mnóstwo zagadnień do poruszenia. Pojawią się tu i komety, i gwiazdy, galaktyki i układy galaktyk, to, co nie do objęcia spojrzeniem, ale i trudne do uchwycenia umysłem. Autorzy wprowadzają czasami zestawienia, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć rzędy wielkości. Są graficzne porównania rozmiarów planet w stosunku do Ziemi albo obliczanie, ile zer pojawi się w liczbie, która określa odległość. Są tu wzmianki o odkryciach kosmicznych, o pojazdach wysyłanych w kosmos, by poznawać planety. Są pojedyncze zdjęcia z misji, żeby uświadomić odbiorcom, o czym w ogóle jest mowa.

Jest "Atlas kosmosu" bardzo uporządkowanym zestawem ciekawostek z przestrzeni kosmicznej: nie ma tu naiwności ani przesadnych uproszczeń, chociaż autorzy nie zarzucają dzieci wiedzą. Informacje pojawiają się tu w formie podpisów pod ilustracjami - z kolei ilustracje należą do upraszczanych i komputerowych, nie chodzi o to, żeby przytłaczały dzieci, a żeby zasugerowały im jedynie, z czym mogą się mierzyć, jeśli zechcą zgłębiać tajemnice wszechświata. Dzieci mogą poznawać sekrety kolejnych planet, dowiedzą się czegoś o planetoidach, ale wyjdą też poza Drogę Mleczną, a to już kierunek, który autorzy książek dla najmłodszych rzadko jednak obierają. Tom Jackson i Ana Djordjevic są w stanie rzeczywiście obrazowo i przekonująco przedstawiać kolejne tematy, rezygnują z budowania kompendium wiedzy, ale liczą na to, że z wybranych przez nich wiadomości dzieci wyciągną coś dla siebie. Czy to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, czy czarne dziury, aktywność Słońca lub największe gwiazdy. To, co dzieci mogą gołym okiem zaobserwować na nocnym niebie to zaledwie dodatek - w przeważającej większości zajmują się autorzy tym, czego nie widać i co nie mieści się w wyobrażeniach przeciętnego człowieka. Do ilustracji, które pomagają odrobinę zrozumieć ogrom wszechświata, dołączony został także zestaw zdjęć - strona graficzna niezwykle istotna w picture booku przydaje się tutaj zwłaszcza do utrwalania wiadomości. "Atlas kosmosu" to książka nie tylko do oglądania: tutaj ważne stają się dane, ciekawostki związane z tym, co znaleźć można w przestrzeni kosmicznej. To wstęp do wielkiej nauki i szansa na zainteresowanie dzieci zdobywaniem wiedzy. Lektura do stopniowego poznawania. Co ważne, skonstruowana tak, że nie znudzi się nawet dorosłym - bo i dla nich część wiadomości to nowość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz