Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.
Na nudę
Olbrzymia książka z obrazkami stworzona przez Monikę Utnik i Małgosię Piątkowską świetnie nadaje się na deszczowe dni do zabicia nudy. "W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada" to publikacja edukacyjna a jednocześnie rozrywkowa. Na wielkoformatowych ilustracjach pojawiają się rozmaite scenki rodzajowe - zogniskowane na temacie deszczu i, szerzej, opadów atmosferycznych - a autorki tłumaczą rozmaite spostrzeżenia i obserwacje ze spacerów, przekładając je na wiadomości naukowe (w stylu, który bez trudu przyswoją dzieci).
Najpierw - wyjaśnienie, czym jest deszcz, skąd się bierze, co można wyczytać z chmur. Później uruchomienie zmysłów (deszcz pachnie - i dzieci dowiedzą się, dlaczego i czym). To początki tomiku, później pojawiają się coraz bardziej zaawansowane tematy - między innymi kwestia burzy (i zasad bezpieczeństwa), opadów śniegu, sztormów i susz. Deszcz to temat idealny dla małych ekologów: dzieci przekonają się, że należy zbierać deszczówkę i będą mogły podpowiedzieć rodzicom, jak się do tego zabrać. Powodzie, zapory wodne, rekordy związane z deszczami - to wszystko znajdzie się na kolejnych rozkładówkach. Autorki opowiedzą o kaloszach i o deszczach tropikalnych, o groźnych kwaśnych deszczach oraz... o opadach w kosmosie. Przedstawią dzieciom historię samochodu (i jego związku z deszczem), sprawdzą, jak przez obserwowanie zachowań owadów czy zwierząt oraz roślin przepowiadać pogodę (co zachęci dzieci do uważnego rozglądania się na spacerach). Szukają deszczu w sztuce i w różnych kulturach, sprawdzają, co się stanie, kiedy na komara spadnie kropla deszczu. Jest to zatem zestaw informacji powiązanych z deszczem - niekoniecznie z tym deszczem przez dzieci kojarzonych.
Książka została uporządkowana tematycznie: każda rozkładówka to inne zagadnienie, rozbijane na pojedyncze akapity. Te akapity - z różnicowanymi wiadomościami - są porozrzucane po stronach, tak, żeby dzieci mogły znajdować różne ciekawostki nie podczas linearnej lektury, a trochę przypadkiem, przy okazji oglądania obrazków. To metoda zachęcająca do lektury nawet te dzieci, które nie czytają jeszcze zbyt dobrze i potrzebują zachęt do podejmowania takiego wysiłku. "W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada" to książka w całości poświęcona deszczowi - i zaskakująco dużo ciekawych zagadnień autorki tu znalazły. Przedstawiają odbiorcom propozycje zabaw i pomysły na odkrywanie świata, umożliwiają urozmaicenie spacerów. Przekonują, że deszcz nie oznacza nudy, że można znaleźć powody do wyjścia z domu w każdą pogodę. Cieszy tu realizacja: to pozycja bardzo kolorowa i przyjemna, dobrze przemyślana. W sam raz dla dzieci, które lubią wiedzieć i dowiadywać się nowych rzeczy. Monika Utnik i Małgosia Piątkowska kierują się do dzieci w różnym wieku, podają im powód zajrzenia do lektury w deszczowe dni - tak, żeby docenić uroki złej pogody. Przekonają do siebie najmłodszych i zaproszą ich do zajmowania się pogodą. "W deszczu" to tomik bardzo udany i wypełniony ciekawostkami, których czasami nawet rodzice nie są w stanie przedstawiać pociechom.
Recenzje, wywiady, omówienia krytyczne, komentarze.
Codziennie aktualizowana strona Izabeli Mikrut
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.
Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.
Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz