* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

czwartek, 30 marca 2023

Ciszej! / Leniwcu, pospiesz się!

Harperkids, Warszawa 2023.

Słuchanie bajek

Kolejne rozwiązanie dźwiękowe przychodzi do najmłodszych z podserią Zabawy z dźwiękiem w ramach cyklu Akademia Mądrego Dziecka. Grube kartonowe tomiki o zaokrąglonych rogach to coś, co rodzice z pewnością już znają - z różnych propozycji dla najmłodszych. Tym razem twórcy postawili na dźwięki i na uczenie dziecka rozpoznawania różnych rodzajów "hałasów". Są to tomiki, które przez swoją interaktywność stają się automatycznie bardziej atrakcyjne i budują w maluchach zaufanie do książek jako źródła rozrywki - chociaż samej literatury jest tu bardzo mało.

"Ciszej" i "Leniwcu, pospiesz się" to dwie publikacje wkraczające na rynek. W "Ciszej" bohaterem jest lew poirytowany rozmaitymi dźwiękami płynącymi z dżungli. Bez przerwy ucisza kogoś, kogo spotyka na swojej drodze: denerwują go zabawy małpki, kąpiel słonia, skrzeczenie papugi i warczenie lamparta - a wszystko dlatego, że małe lwiątka śpią i nie należy ich teraz budzić. Zwierzęta raczej bez problemu podporządkują się wymaganiom króla dżungli, a dzieci mogą na bieżąco odsłuchiwać hałasy, które przeszkadzają bohaterowi i mogą zagrozić drzemce rodziny. Na każdej stronie pojawia się polecenie co do koloru "guzika", który trzeba nacisnąć (ów guzik jest po prostu dziurą wyciętą w stronach - w związku z tym najmłodsi znów mogą ćwiczyć sprawność manualną i wykorzystywać coś, co i tak bardzo lubili w różnych tomikach z serii). Naciśnięcie "guzika" wiąże się z uruchomieniem odpowiedniego nagrania - co sprawi, że książeczka ożyje i rozbrzmi dźwiękami. Takie rozwiązanie jest na rynku literatury czwartej stosunkowo nowe i bardzo się sprawdzi w rozmowach z najmłodszymi. Całą bajkę można czytać albo opowiadać po swojemu, wskazując pociechom kolorowe i naiwne, ale urocze przy tym ilustracje, które proponuje Louise Anglicas. "Ciszej" to książeczka, która też pozwala dziecku zrozumieć, dlaczego nie w każdej sytuacji można bezkarnie i do woli hałasować. Z kolei tomik "Leniwcu, pospiesz się" zbudowany jest według innego klucza. Tutaj leniwiec blokuje drogę swoim pojazdem. Nie mogą go wyminąć koparka, lokomotywa (!), wóz strażacki ani samolot - to wszystko dzieci nie zdziwi, liczyć się będzie niespodzianka, którą przyjaciele przygotowują dla bohatera. Nagle cały pośpiech zyskuje nowe znaczenie i nowy wymiar, a dzieci dowiedzą się, dokąd spieszyły się wszystkie zwierzęta. Tutaj odgłosami są dźwięki kolejnych pojazdów: odgłos koparki, lokomotywy, straży pożarnej czy samolotu, na co wskazują onomatopeje przy każdym z guzików. Oczywiście zasada pozostaje ta sama: odpowiedni otwór należy nacisnąć po dotarciu do konkretnej rozkładówki (można też przez pomyłkę nacisnąć inne guziki, bo przecież żaden nie jest zasłonięty).

Tylko kilka stron, ale dobry pomysł i przyjemna dla oka realizacja - najmłodszym to rozwiązanie z pewnością się spodoba i sprawi, że zechcą zaglądać do książek w przyszłości. To ładnie wykonane publikacje, które mogą powiedzieć kilkulatkom coś o otaczającym je świecie i zapewnić ćwiczenie uważności. Dzięki "ukrytym" w książkach dźwiękom liczyć się będzie również niespodzianka, jaką otrzymają dzieci podczas lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz