niedziela, 3 stycznia 2021

Tomas Samojlik: Czego szukasz, Pompiku?

Media Rodzina, Poznań 2020.

Zwierzęta

Jedno z ciekawych uzupełnień serii dla najmłodszych odbiorców to wyszukiwankowe wyzwanie - ale nie to związane z graficznymi popisami. Tomasz Samojlik wykorzystuje cykl kartonowych picture booków, nadając im charakter edukacyjny. "Czego szukasz, Pompiku" to połączenie zabawy z książki gadżetowej oraz wiadomości prezentowanych także w kolejnych opowieściach serii. Żubr Pompik to bohater, który razem ze swoją rodziną zwiedza różne parki narodowe i poznaje różne gatunki zwierząt, charakterystyczne dla danego obszaru. Autor rezygnuje tym razem z opowiadań, zamiast małych form proponuje jednoakapitowe scenki. Bohaterowie - Pompik i jego siostra Polinka - przekomarzają się, biegają i szukają rozmaitych stworzeń. Pompik mówi, kogo chce w danym miejscu spotkać - Polinka rzuca podpowiedź, gdzie w ogóle szukać. Niby jest to zdanie rzucone do rata, ale skorzystają na nim również odbiorcy, bo to oni - a nie Pompik jako taki - będą musieli dotrzeć do odpowiedniego bohatera.

Każda rozkładówka to jeden obrazek z wtopionym tekstem wskazówek. Pompik i Polinka obserwują zmieniające się pejzaże, charakterystyczne dla danego parku narodowego (na początku przy odsłanianiu okienek na mapie, można sobie przypomnieć, jakie krajobrazy dominują w której przestrzeni - i czego się spodziewać po odwiedzanym parku narodowym. W samych obrazkach w ramach opowieści okienka do otwierania wtopione są w pejzaż. Nie ma tu przecież naturalnych "szafek", które można by wyposażyć w drzwi - dlatego też okienka ukrywają się w krzakach, koronach drzew, a nawet w chmurach lub w wodzie. Wszystko zależy od tego, kogo akurat szuka Pompik. Można zignorować wskazówkę Polinki (chociaż wtedy da się znaleźć poszukiwane zwierzę znacznie szybciej, a przy okazji też poszerzać słownictwo) i zaglądać do wszystkich miejsc po kolei. Wszędzie bowiem kryją się jakieś stworzenia, typowe dla danego regionu albo dla wybranego środowiska. Otwarcie okienka ujawnia, kto kryje się w gąszczu - będzie zatem tak upragnioną przez dzieci niespodzianką. Do tego na odchylanej części kartki pojawi się nazwa gatunkowa - dzieci zatem nie tylko obejrzą sobie zwierzę, które znalazły, ale również poznają jego nazwę - co ułatwi zapamiętywanie i urozmaici zabawę. Tomasz Samojlik pozwala odbiorcom na naukę i oswaja je z dziką przyrodą. Przypomina, że człowiek jest gościem w tej przestrzeni - uczy szacunku do zwierząt. Tu prym wiedzie Pompik i jego rodzina.

"Czego szukasz, Pompiku" to długa zabawa dla najmłodszych. Okienka otwierają się dość łatwo, ale trzeba będzie sprytu i sprawności manualnej - dla dzieci ich otwieranie to również ćwiczenie umiejętności. Tomasz Samojlik proponuje rodzaj szybkiego przypomnienia tego, co wskazywał w kolejnych publikacjach z opowiadaniami. Pompik podpowiada dzieciom, jak rozpoznawać zwierzęta - co może urozmaicić spacery po lasach i zainteresować najmłodszych ochroną środowiska. Jest to publikacja, w której nie dzieje się zbyt dużo: kartonowa książeczka uniemożliwia rozwijanie tematu. Każda rozkładówka pełna jest otwieranych okienek, które trzeba znaleźć na ilustracjach. Otwarcie okienka wprowadza nowego bohatera i to może przypaść do gustu maluchom. Tomasz Samojlik stworzył bohatera, który podbił rynek kreskówek, książeczek, a teraz pojawia się jako przewodnik w publikacji rozrywkowej i edukacyjnej jednocześnie. Dobry pomysł związany z kształtem książeczki został tu wykorzystany także w celach mnemotechnicznych. To frajda dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz