Marginesy, Warszawa 2019.
Dla rodziców
Magda Kaczor i Magdalena Szczęsna tworzą poradnik kierowany do rodziców i bardzo przydatny, bo wyjaśniający wszelkie możliwe wątpliwości związane ze snem dziecka. Wyraźnie widać, że same są matkami i do matek przede wszystkim się zwracają, zwłaszcza w rozczulaniu się nad maluchami – tu budują płaszczyznę porozumienia i chcą funkcjonować nie jako lekarki, a przynajmniej – nie w pierwszej kolejności. Zbierają tematy, które przez zaburzenia snu u dzieci spędzają sen z powiek rodzicom – i wyjaśniają. Obie są przeciwne wprowadzaniu farmakologii i proponują najpierw wypróbowanie kolejnych porad: szukają rozwiązań problemu poza lekami, czym prawdopodobnie przekonają do siebie część matek. Oczywiście rozbijają mity i przypominają, ile snu i w jakich porach dziecku powinno się zapewnić, odnoszą się też do sytuacji i tematów budzących przerażenie – śmierci łóżeczkowej czy bezdechu. To jednak zjawiska nie tak częste jak zaburzenia snu, dlatego też nad codziennymi problemami autorki się skupią.
W tomie „Sen u dzieci” znajdują się wskazówki dotyczące pory kładzenia się do łóżka oraz wieczornych rytuałów pozwalających na przekonanie dzieci, że czas na odpoczynek, sposoby na ograniczenie nocnych lęków i „terroru” w postaci przychodzenia do sypialni rodziców czy kolejnych życzeń, by odwlec porę snu. Zajmują się autorki motywem lunatykowania, nocnego moczenia, przytulanek i „otulaczy”. Przypominają, kiedy dziecko może mieć koszmary i jak wpływa na nie światło z urządzeń elektronicznych, sprawdzają, kiedy można nieco odwlec porę kładzenia się do łóżka, a kiedy wymagać od dziecka spokoju. Kwestia snu dotyczy tu i niemowląt, i kilkulatków – można zatem z tej książki dość długo korzystać. Autorki zatrzymują się nad zagadnieniem chorób, które wpływają na jakość snu, opowiadają, dlaczego nie warto korzystać z rozmaitych dostępnych dzisiaj gadżetów i dlaczego usypianie dziecka w samochodzie to nie najlepszy pomysł.
Magda Kaczor i Magdalena Szczęsna interesują się tematem snu kompleksowo, pokazują różne sytuacje, które mogą budzić niepokój rodziców i różne przeszkadzacze snu u dzieci. Odnoszą się do popularnych sądów i przedstawiają własny punkt widzenia – oparty na badaniach naukowych oraz na osobistych doświadczeniach. Skoro obie mają własne dzieci, mogą dzielić się z odbiorczyniami tym, do czego doszły w poszukiwaniach prawdy na temat snu maluchów – działają zatem nie tylko jako powierniczki, ale i autorytety dla czytelniczek. „Sen u dzieci” to poradnik, ale napisany trochę jak książka psychologiczna, z wyznaczonymi konkretnymi problemami do rozwiązania, jednak z narracją obejmującą rozmaite przypadki i przykłady z życia wzięte. To publikacja dla rodziców myślących – i dla tych, którzy chcą fachowego wsparcia w procesie wychowywania dzieci. Książka została dobrze napisana – czytelne rozdziały łączą się tutaj z zestawem praktycznych porad, Kaczor i Szczęsna proponują obszerną lekturę i nie bagatelizują żadnego zagadnienia, nawet takich, które wydają się nieco naiwne. Kierują tom do szerokiego grona odbiorców – oczywiście do rodziców – i sprawiają, że książka przyda się przez długi czas w każdym domu, w którym jest małe dziecko.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz