Prószyński i S-ka, Warszawa 2013.
Uzupełnienie obrazu
Żadna krytyka nie będzie w stanie zniechęcić fanów do serialu „07 zgłoś się”, za to wielbiciele porucznika Sławomira Borewicza ucieszą się z poświęconej telewizyjnej produkcji książce „07 zgłasza się”. Piotr K. Piotrowski zdecydował się na zgromadzenie anegdotycznego materiału o serialu i swoją publikację kieruje nie do badaczy i archiwistów, a do publiczności masowej, która z przyjemnością powraca do losów Borewicza i szuka uporządkowania wiadomości o kolejnych odcinkach.
Rozpoczyna Piotrowski dość oryginalnie. Informuje, że nie będzie gromadzić „listy płac” (czyli zestawu nazwisk aktorów pojawiających się w kolejnych odcinkach), ani wiadomości o datach emisji. Tłumaczy za to, czym charakteryzowała się Milicja Obywatelska i dlaczego na małym ekranie pojawił się taki a nie inny wizerunek milicjanta. Wprowadza widzów w klimat serialu, atrakcyjnym portretem Krzysztofa Szmagiera i licznymi anegdotami z dziedziny psiego aktorstwa: przedstawiając sztuczki, za pomocą których zwierzę wykonywało na planie konkretne zadania w „Przygodach psa Cywila”. Stara się też o odrobinę literackości: wprowadza do książki opowiadanie o londyńskiej misji Borewicza – to już najbardziej bliski tematowi publikacji motyw: w końcu tekst dotyczy czasów bohatera tuż sprzed serialu.
Właściwą część książki stanowią natomiast rozpisane na serie opowieści o kolejnych odcinkach. Każdy rozdział rozpoczyna autor krótkim streszczeniem fabuły oraz wskazaniem literackich źródeł scenariusza (to ważne, bo czasem z autorami też wiążą się drobne ciekawostki). Potem już Piotrowski może się skupić na opowieściach o konkretnym odcinku. Nie są to przesadnie rozbudowane historie, raczej skrótowe omówienia co bardziej interesujących sytuacji na planie, decyzji aktorskich i reżyserskich, zabawnych wydarzeń, obiektywnych trudności itp. Takie informacje pozwalają zainteresowanym dowiedzieć się czegoś więcej o kulisach powstawania serialu. Autor unika natomiast, i robi to świadomie, sięgania do opinii recenzentów czy widzów. Nie zajmuje się dokumentowaniem pracy krytyków, nie dba też o wrażenia – wynika to ze świadomości adresatów książki: po „07 zgłasza się” nie sięgną raczej ci, których przygody Borewicza nie wciągnęły. A tym nie jest przecież potrzebny zestaw cudzych wrażeń, analiz czy odczytań. Odbiorcy tęsknią za tym, czego nie mogą się dowiedzieć bezpośrednio z ekranu – i takich danych im Piotrowski w pełnych humoru szkicach dostarcza. Dodatkowo każda seria poprzedzona jest jeszcze analizą pozaserialowego kontekstu czy związków rzeczywistości i fikcji. To bardziej ukłon w stronę młodszych odbiorców, autor bowiem nie wątpi, że serial zdobywa sobie fanów także w pokoleniach, które nie pamiętają PRL-u. Tu jest miejsce na wspomnienie o aktorach – a także o współpracy na planie z przedstawicielami różnych zawodów. Każde omówienie kończy autor wyborem kilku smakowitych cytatów z odcinków serialu.
„07 zgłasza się. Opowieść o serialu” to wymarzone uzupełnienie kryminalnych fabułek. Piotrowski zresztą wskazuje tęsknotę widzów za dobrymi produkcjami tego typu i wytyka rozwadnianie się aktualnych scenariuszy. Ale w najważniejszej części tomu nie odbiega od zasadniczego tematu, potrafi natomiast z humorem i rzeczowo jednocześnie opowiadać o kultowej dzisiaj produkcji. Jego tom dzięki rezygnacji z dokładnego sprawdzania nieistotnych detali czyta się jak publikację rozrywkową – i to widzowie docenią. W lekturze wiele jest smaczków i ciekawostek, które dobrze uzupełnią filmowe historie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz