sobota, 16 kwietnia 2011

Phil Capone: Fingerpicking. Technika gry na gitarze

Muza SA, Warszawa 2011.

Gitarowy przewodnik

Takiego podręcznika na naszym rynku wydawniczym długo brakowało. Książka Phila Capone „Fingerpicking. Technika gry na gitarze” to idealny przewodnik dla tych, którym nie wystarcza akordowe brzdąkanie na gitarze przy ognisku. Dotyczy rozwijania umiejętności i biegłości w grze i sprawia, że odbiorcy, którzy mają ochotę podszkolić się w tej dziedzinie, znajdą nareszcie coś dla siebie. W standardowych samouczkach fingerpicking stanowi przeważnie zagadnienie marginalizowane – i trudno się temu dziwić, skoro technika ta interesuje zaledwie część grających – otwiera jednak przed gitarzystami-amatorami ogromne możliwości i choćby z tego powodu zasługuje na uwagę.

Phil Capone do tematu podchodzi naprawdę rzetelnie. Ogranicza standardowe informacje – wiadomości z teorii muzyki, czytanie nut czy prawidłowa postawa podczas gry na gitarze – do absolutnie niezbędnego minimum, więc nie zniechęci do siebie niecierpliwych odbiorców. Prowadzi czytelników przez podstawy gry i utwory niewymagające dużego wysiłku, stopniowo zwiększając stopień trudności. Początkowe ćwiczenia rozwija tak, by te przekształcały się w proste i przyjemne melodie (zagranie ich będzie więc nagrodą za prawidłowo wykonane próby). Capone rozwija lekcje tak, by nauczyć czytelników podstawowych rytmów i motywów charakterystycznych dla różnych rodzajów muzyki: osobne ćwiczenia dla muzyki country, jazzu, bluesa czy rytmów latynoamerykańskich, uczy ożywiania utworów i znajdowania własnego stylu – a także harmonizowania melodii, jego porady wykraczają zatem poza wiedzę, którą przeciętnie gitarzyści-amatorzy zdobywają samodzielnie. Całość zamykają schematy fingerpicking z proponowanymi sekwencjami akordów, co ułatwi czytelnikom testowanie zawartych w książce porad.

Przy ćwiczeniach zapisowi nutowemu, akordowemu i tabulaturowemu towarzyszą zdjęcia lewej i prawej dłoni i podpowiedzi, dotyczące prawidłowego wykonywania zadania – Phil Capone rozprasza w ten sposób wszystkie wątpliwości i odpowiada na niezadane pytania odbiorców. Płyta ze ścieżkami dźwiękowymi pomoże w zapamiętaniu granych melodii – a to sprawia, że znajomość nut nie jest konieczna do ćwiczeń. W każdej lekcji (tak podzielony został materiał) bardzo krótkie wprowadzenie poprzedza dawkę teorii – po tym następują najważniejsze elementy tomu, czyli ćwiczenia.

„Fingerpicking. Technika gry na gitarze” to książka napisana w przejrzysty sposób i przynosząca mnóstwo przydatnych wskazówek. W ćwiczeniach pomocny będzie także sposób wydania książki: w formie kołonotatnika – to zapobiega zamykaniu się tomu podczas wykonywania zadań (a przy okazji też sprawia, że samo wydanie serii może się podobać). W książce znajduje się wiele zdjęć, schematów i podpowiedzi, które pozwolą bohaterom doskonalić grę na gitarze; zredukowanie wiadomości zbędnych sprawia, że publikacja ta staje się bardzo skondensowanym podręcznikiem. To pozycja obowiązkowa dla gitarzystów, których interesuje technika fingerpicking i dla tych, którzy chcą zaskoczyć innych gitarowymi umiejętnościami. Lektura (i praktyka) nie będzie stratą czasu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz