niedziela, 12 listopada 2023

Rok z dinozaurami

Kropka, Warszawa 2023.

Prehistoria

Wystarczy sprawdzić, jaki dinozaur został przypisany do daty urodzin, żeby wciągnąć się w lekturę. Można też z "Roku z dinozaurami" korzystać inaczej: traktować go jako książkę na każdy dzień roku, nietypowy terminarz do zapamiętywania ciekawostek i dzielenia się informacjami z najbliższymi. Oczywiście ci bardziej niecierpliwi odbiorcy pochłoną tekst jak najszybciej, chociaż ta publikacja - wielkoformatowa i przygotowana jako edukacyjny picture book - pozbawiona została fabuły i ustrukturalizowana, żeby przedstawiać drobne ciekawostki i wiadomości, ale też żeby prezentować ogrom gatunków dinozaurów. Dzieci, które pasjonują się tym tematem, będą z pewnością zachwycone dostępem do takiej dawki wiedzy. Po takiej lekturze to one będą nauczycielami dla dorosłych.

Daty dzienne porządkujące zestaw dinozaurów nie mają związku z chronologią występowania: czasy (w odniesieniu do epoki) pojawiają się przy każdej metryczce. Dinozaury są tu przedstawione tekstowo w trzech partiach: pierwsza to tytuł - nazwa dinozaura, często nazwa, która odbiorcom z niczym się jeszcze nie kojarzy, ale już niedługo zamieni sie w konkretne odniesienie. Druga to krótki, jednoakapitowy opis. Tu pojawiają się informacje o charakterystycznych cechach wybranego prehistorycznego gada, o jego wyglądzie, budowie ciała, o sposobach polowania albo odżywiania się, o zachowaniach itp. Krótki komentarz ma za zadanie oswojenie z wybranymi dinozaurami, przygotowanie do udzielania eksperckich wiadomości innym, bo przecież to jedno z przesłań kierowanych do małych odbiorców. Trzecią partią opisu wybranego dinozaura staje się metryczka z kilkoma danymi: miejscem znalezienia (dokładność - kontynent), wymiary ciała (i ciężar), dieta (czy dinozaur był mięsożerny, czy żywił się roślinami), epoka i grupa, do jakiej gad należał. Opisy są rzeczywiście krótkie - bo większość miejsca na rozkładówkach zajmują ilustracje, na których widnieją kolejni bohaterowie książki. Dzięki takiemu połączeniu dzieci będą mogły między innymi wychwytywać charakterystyczne cechy budowy ciała dinozaurów i uczyć się je wskazywać, a w konsekwencji - poszerzać swoją świadomość prehistorycznych stworzeń.

Każdy, kto interesuje się dinozaurami, będzie usatysfakcjonowany takim przygotowaniem książki: można się zorientować, gdzie znajdowano najwięcej kości dinozaurów, sprawdzać, jakie grupy były najliczniej reprezentowane. Książka pełni rolę edukacyjną, przedstawia najmłodszym czytelnikom dane, których nie znajdzie się w szkolnych podręcznikach - warto zatem wykorzystać zainteresowanie kilkulatków, żeby przyzwyczaić ich nie tylko do czytania i do książek, ale też do poznawania nowych rzeczy. Taka publikacja daje maluchom samodzielność w odkrywaniu ciekawostek. Jest też pięknie przygotowana: na grubym papierze, z twardą okładką i wszytą materiałową zakładką, może spodobać się także dorosłym ceniącym sobie ład na półkach biblioteczek. To miła niespodzianka nawiązująca do popularnej wśród dzieci tematyki - nie ma w niej infantylizmu ani szukania na siłę odbiorców - to publikacja, do której część dzieci będzie musiała trochę dorosnąć, a która drugą część zaintryguje natychmiast.

Rzadko spotyka się książki dla dzieci tak bardzo realizujące założenia edukacyjne - "Rok z dinozaurami" to tom potężny i imponujący jakością przekazu. Można go chłonąć z satysfakcją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz