Nasza Księgarnia, Warszawa 2022.
Z ogródka
Julia Donaldson nie zawodzi. Tym razem powołuje do bajkowego istnienia superrobaka, dżdżownicę, która przyczynia się do uprzyjemniania życia wszystkim w ogrodzie. Superrobak - kiedy trzeba - zamienia się w skakankę, innym razem ratuje ropuchę z opresji, wyciąga żuka ze studni (może być wędką). Ale ten idealny bohater znajdzie się w tarapatach, gdy na rozkaz jaszczura do jego niecnych celów porwie go wroniec. Superrobak przestaje zatem pomagać wszystkim z grządek - teraz sam potrzebuje pomocy. I tu nie zawiodą przyjaciele, wszyscy, którzy wcześniej korzystali z umiejętności superrobaka: wyruszają oni na ratunek i wykorzystują swoje umiejętności oraz współpracę - razem mogą znacznie więcej, talentami i skutecznością dorównują jednemu superbohaterowi. Muszą obmyślić plan działania i zareagować tak, by nie wpaść w poważne tarapaty - przecież jaszczur i wroniec to wrogowie potężni i mogą bardzo szybko rozprawić się z najeźdźcami. Oczywiście historyjka nie może skończyć się źle dla superrobaka i jego przyjaciół - a że będzie w niej mnóstwo humoru (obok dreszczyku emocji) - ubawią się przy lekturze i dzieci, i ich rodzice.
Julia Donaldson pisze historyjki, które są logiczne w warstwie fabularnej, starannie dopracowane pod kątem formy (i konsekwencji wydarzeń), a do tego bardzo dowcipne. Łączy klasyczne rozwiązania z nietypowymi postaciami, proponuje dzieciom nową jakość - wartościowe i komiczne bajki tworzone dla rozrywki (ale z pewnymi nienachalnymi morałami). Książki Julii Donaldson są atrakcyjne i pomysłowe, wpływają na wyobraźnię dzieci i wprowadzają do zbiorowej świadomości nietypowych bohaterów - superrobak to tylko próbka możliwości tej autorki. "Superrobak" to książka, która przypadnie do gustu całym pokoleniom i na długo będzie mogła pozostać w literaturze czwartej.
Co ciekawe, cała historyjka napisana jest wierszem - rymowankę tłumaczy Joanna Wajs, która ma wyczucie komizmu i wie, jak unikać wpadek z banalnymi współbrzmieniami - można jej zaufać i wiadomo, że otrzyma się tekst wysokiej jakości. To ważne, bo dobre tłumaczenie w tym wypadku podkreśla jeszcze pomysłowość całej książeczki. Rymy wpływają na dowcip, uwypuklają go i umożliwiają cieszenie się błyskotliwie stworzoną akcją. "Superrobak" to picture book - Axel Scheffler proponuje strony bardzo kolorowe i bardzo zabawne, stawia na komiksowe postacie i nasycone barwy. W świecie superrobaka nic nie może być nudne czy mdłe, to przestrzeń, która wciąga dzieci i zachęca do lektury. Tomik rzuca się w oczy (i wpisuje w cały cykl książek Julii Donaldson, łatwo zauważyć je na półkach): to obietnica dobrej zabawy, a odbiorcy nie zawiodą się podczas czytania. Robak w roli superbohatera to rozwiązanie odważne, a jednocześnie urocze, bajkowe i intrygujące - nie tylko dzieci będą chciały sprawdzić, czym wsławi się tytułowa postać. Julia Donaldson przyzwyczaiła już czytelników do oryginalnych pomysłów i prowadzenia akcji w nietypowych kierunkach - i tym razem nie rozczaruje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz