środa, 9 lutego 2022

S&S Alliance: Chcę zrobić kupę! / Chcę się wykąpać!

Harperkids, Warszawa 2022.

Przykład

Ten temat, kiedy został już przez literaturę czwartą oswojony, przestał być postrzegany jako tabu i zaczyna inspirować - a na pewno zachęca autorów do wprowadzania ciągle nowych rozwiązań. Wiadomo, że temat kupy najmłodszych przyciągnie, a do tego - czasami może się przydać przy nauce korzystania z nocnika. "Chcę zrobić kupę!" to książeczka wydana pod szyldem Akademii Mądrego Dziecka i opatrzona nagłówkiem "Zwyczaje zwierząt" - znajdą się tu ciekawostki na temat odchodów różnych gatunków. Ale liczy się też zaskoczenie, jakie twórcy zapewniają odbiorcom, także za sprawą nietypowego układu stron. Każda rozkładówka ma tutaj zagiętą dwukrotnie kartkę (z bardzo sztywnego papieru). Ilustracja na niej wydaje się dość abstrakcyjna w połączeniu z tytułem tomiku - pojawiają się tu rozmaite rośliny, kwiatki albo zabawki. Do tego pytanie zachęcające maluchy do zastanowienia się nad znaczeniem przedmiotu na rysunku. Wystarczy jednak wyprostować kartkę, żeby ujawnił się właściwy sens ilustracji - przeważnie wyłania się wówczas z obrazka zwierzę (które robi kupę, ku uciesze najmłodszych) i komentarz dotyczący nietypowości jego odchodów. I tak zamiast chmurek na niebie pojawiają się znakujące teren szczeniaczki, a zamiast wieży z klocków - wombaty budujące wieże z "kwadratowych" odchodów. Z każdą kolejną stroną niespodzianek przybywa. Z odchodów łaskuna robi się kawę, z odchodów pandy - serwetki pachnące bambusem. Dzięki temu autorzy nie muszą się obawiać wtórności w temacie, ani - przekraczania granic dobrego smaku. Łatwiej będzie im też przekonać dzieci do lektury pełnej odkryć i niezwykłości. Motyw odchodów, które są przydatne do różnych celów rozbudza ciekawość światem przyrody - i zachęca kilkulatki do poznawania tajemnic natury. Ostatnia rozkładówka przeznaczona jest dla samych odbiorców: tu autorzy uczą, jak się załatwiać (przypominając o konieczności spuszczenia wody i umycia rąk po wszystkim) - więc jeśli rodzic próbuje odzwyczaić dziecko od pieluch, będzie to dobra lektura pomocnicza.

Wszystko bazuje tutaj na dobrym pomyśle na książkę. Liczy się możliwość odkrywania zamaskowanych treści, poznawania ciekawostek, które na pierwszy rzut oka nie istnieją w tomiku. Dzieci mogą się doskonale bawić, kiedy kwiatek zamieni się w drzewo dla defekującego leniwca: ten rodzaj humoru, chociaż dorosłym wydaje się zbyt płaski, najmłodszych urzeknie bez wątpienia. "Chcę zrobić kupę" to publikacja pozwalająca na odejście od typowych rozwiązań w literaturze edukacyjnej: maluchy, nawet jeśli temat poznały już z różnych serii (bo niemal każdy bohater objaśniający świat ma w swoim zestawie przygód motyw korzystania z nocnika), tym razem odkryją go na nowo i przekonają się, że kupa kupie nierówna. Jeśli ma to być element przyciągający do książek - można pogratulować twórcom.



Harperkids, Warszawa 2022.

W wannie

W podcyklu Zwyczaje zwierząt w Akademii Mądrego Dziecka pojawiają się tomiki, które pomogą rodzicom w przekonaniu pociech do zwyczajnych codziennych czynności. "Chcę się wykąpać" to propozycja wręcz zapraszająca do zabawy w wannie, najpierw jednak mali czytelnicy będą mogli podejrzeć, jak o higienę dbają różni przedstawiciele świata zwierząt. Koty myją się językami, hipopotamy zażywają błotnych kąpieli, a wrony uwielbiają nacierać pióra śniegiem - najbardziej zaskakujące jednak dla dzieci może być czyszczenie się przez jeże. Dlatego warto zagłębić się w lekturę - dzieci przekonają się, że kąpiele (i ogólnie - dbanie o czyste ciało) to nic nadzwyczajnego i być może uznają, że same powinny iść w ślady bohaterów tomiku. Walorem tej książeczki są z jednej strony ciekawostki związane ze światem zwierząt - kolejne dane i fakty, o których odbiorcy prawdopodobnie do tej pory nie wiedzieli. Z drugiej strony - liczy się oryginalna forma, która staje się wyróżnikiem podserii.

Strony w tym tomiku są dość sztywne, ale ma to swoje wyjaśnienie w sposobie korzystania z publikacji. Nie wystarczy odwracać kolejne kartki - każdą parzystą część rozkładówki należy otworzyć - tak, że dwukrotnie zwiększy się powierzchnia strony. Wtedy oczom dzieci ukaże się rozwiązanie zagadki i dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zwierząt. To element niespodzianki. Najpierw pojawia się pytanie związane z drobnym rysunkiem - sugerujące, że na ilustracji widnieje coś innego, niż wydaje się dzieciom. Niekoniecznie szampon, grzebień czy motyl - po otwarciu strony dzieci zobaczą cały obrazek z zupełnie nieoczekiwanym bohaterem w trakcie codziennych ablucji (i dodatkowo - komentarz dotyczący nowej treści). I tak maluchy przekonają się, że każde stworzenie na swoje możliwości stara się dbać o higienę i szuka najlepszego sposobu, żeby oczyścić swoją skórę i chronić się przed pasożytami. Nie ma tu nudy, bo też i informacje się nie powtarzają. Zaledwie kilka rozkładówek nie pozwala na kopiowanie raz wprowadzonego rozwiązania czy tematu - liczy się wydobywanie ze świata przyrody najbardziej zaskakujących ciekawostek. Wszystko po to, żeby zachęcić najmłodszych do nauki i żeby przyciągnąć ich do lektury. Osobną kwestią staje się tu zachęcanie do kąpieli - wiadomo, że w ten sposób twórcy próbują wesprzeć rodziców w ich zwykłych walkach o higienę. "Chcę się wykąpać" to książeczka, w której można znaleźć całkiem sporo nowinek - maluchy będą zatem usatysfakcjonowane takim zestawem ciekawostek. Rozrywkę zapewni im możliwość zgadywania, co kryje się pod fragmentami obrazków (zagadki zostały przygotowane tak, by wprowadzać w błąd, co na pewno rozbawi dzieci). Nie da się przewidzieć, jakie treści przyniosą kolejne rozkładówki - i dzięki temu mali odbiorcy będą chcieli poznawać kolejne ciekawostki. Ponieważ znalazło się tu zaledwie kilka rozkładówek (ma na to wpływ także nietypowa forma), dane łatwiej zapadną w pamięć i pomogą w gromadzeniu dalszych informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz