Muza SA, Warszawa 2013.
Uroki kotów
Kolejny tom dla miłośników kotów proponuje Muza. Tym razem publikacja „Rasy kotów” autorstwa Gabriele Metz ma na celu zapoznanie odbiorców z popularnymi i pięknymi rasami, a przy okazji zapewnia podręczny zestaw podpowiedzi dla tych, którzy chcieliby wybrać odpowiedniego dla siebie pupila. Książka ma charakter popularyzatorski i zainteresowanych zgłębianiem tematu odsyła do źródeł – reszcie czytelników pozwala błyskawicznie zorientować się w świecie kotów rasowych – a przy tym i podziwiać na zdjęciach kocie piękności.
„Rasy kotów” to niewielki (128 stron) wznowiony w nowej szacie graficznej poradnik, skrótowo przedstawiający wybrane zagadnienia dotyczące hodowli, pielęgnacji i cech kotów. To również szybki przegląd ras najczęściej spotykanych na wystawach – i dobry wstęp do tematu, jeśli ktoś ma zamiar rozpocząć przygodę z kotami rasowymi. Dodatkową przyjemnością dla odbiorców będzie oglądanie zdjęć licznie zdobiących wywody. Gabriele Metz stara się oszczędzić czytelnikom przebijania się przez warstwy zbędnego tekstu; upraszcza zatem konstrukcję tomu i zawartość poszczególnych rozdziałów. Porządkuje rasy (persy, koty o sierści półdługiej, krótkiej, koty orientalne i inne), do każdej pisze niedługie wprowadzenie dotyczące historii, pielęgnacji, oczekiwań, zachowań kotów itp. Następnie pojawiają się już rozdziały poświęcone konkretnym rasom. Autorka nie traktuje zagadnienia szablonowo, stara się wprawdzie dla wygody odbiorców dzielić komentarz na małe bloczki tematyczne, ale nie oznacza to, że przy każdym typie znajdą się te same pytania. Przy jednych rasach Metz pisze o wymaganiach dotyczących pielęgnacji, przy innych – o domowych upodobaniach kotów. Raz skupia się na wyglądzie, raz na ostrzeżeniach, na historii rasy, zagrożeniach, kontakcie z ludźmi. Dodatkowo przy każdej rasie pojawia się charakterystyczna ramka z dokładnym opisem wyglądu – kształtu głowy, rozstawienia oczu, umaszczenia, ogona, tułowia. Tu znajduje się też miejsce na ogólne oceny wyglądu lub wrażenia, jakie dana rasa sprawia.
„Rasy kotów” to przede wszystkim publikacja użytkowa. Autorka rozpoczyna ją od ogólnych porad dla tych, którzy chcą mieć kota – prowadzi od pytania, czy wybrać dachowca, czy kota rasowego – a potem sprawdza, która rasa jest najodpowiedniejsza w określonych warunkach. Na końcu, poza standardowym słowniczkiem pojęć, pojawia się też zestaw wskazówek, jak kupować kota rasowego. Ta książka może stać się punktem wyjścia dla tych, którzy chcą ze swoim pupilem jeździć na wystawy lub rozpocząć hodowlę, a na pewno daje podstawy tym, którzy interesują się kocim światem.
„Rasy kotów” nie są typowym albumem, ale zawierają mnóstwo zdjęć prezentujących przedstawicieli poszczególnych gatunków. To fotografie przygotowane specjalnie do książki, nie ma na nich elementów odwracających uwagę od kocich bohaterów. Wyraźnie natomiast widać cechy kolejnych omawianych raz oraz… piękno kotów. Gabriele Metz rzeczywiście proponuje publikację dla miłośników tych zwierząt – oglądanie kartek tej książki będzie się wiązać z zachwytami nad urokiem kotów. Z tego też względu tom może spodobać się i dzieciom. Autorka zarówno w treści jak i na zdjęciach najbardziej skupia się na zaletach kolejnych ras – nawet jeśli kot budzi kontrowersje, znajduje w nim dobre strony i zachęca do zapoznania się z charakterystyką danej odmiany. Widać, że to tom, który wyrósł z zamiłowania do kociego świata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz