Media Rodzina, Poznań 2011.
Jak żyć
Połączenie kalendarzy i terminarzy ze zbiorkami aforyzmów, złotych myśli na każdy dzień, nie jest zjawiskiem nowym ani odkrywczym – cieszy się natomiast niesłabnącą popularnością. Żeby zatem przekonać do siebie odbiorców, wydawnictwa sięgają po coraz to inne pomysły na urozmaicenie motywu. Media Rodzina proponują na przykład kalendarz na rok 2012, zestawiony z „Małym poradnikiem życia”, czyli, jak głosi podtytuł, „366 radami, spostrzeżeniami i przypomnieniami pomagającymi przeżyć szczęśliwe i owocne życie”. I bez względu na zawarty w tych słowach patos czy znienawidzoną przez wielu retorykę sukcesu, kalendarz ten znajdzie spore grono użytkowników.
To klasyczny kalendarz do zdzierania kolejnych kartek – dla stęsknionych za tradycyjnymi formami i lubiących klasykę. Uatrakcyjnić ma go przede wszystkim jakość wydania: dobry gatunkowo papier, podstawka do zaczepienia kalendarza, opakowanie, które sugeruje, że kalendarz jest udanym pomysłem na upominek – dzięki temu pozornie zwykły kalendarz okazuje się ekskluzywnym przedmiotem, sympatycznym i przydatnym prezentem-gadżetem. Przygotowany do powieszenia na ścianie lub postawienia, ma duże, wyraźne cyfry, miejsce na codzienne notatki – oraz porady, prezentowane w dodatku po polsku i po angielsku (to z kolei rozwiązanie dla leniwych, którzy chcieliby podszkolić się trochę z języka).
Porady są reklamowane jako zestaw wskazówek od ojca dla syna, co ma podkreślić ich życiową przydatność i praktyczność: nie mamy zatem do czynienia z przypadkowymi cytatami, które przypadły komuś do gustu, wypisami ze zbiorów aforyzmów czy skrzydlatych słów. Uwagi ojca, pełne mądrości życiowej, czasem skłaniające do refleksji, innym razem zwyczajnie przypominające o tym, co istotne i czym powinien się w życiu kierować każdy człowiek. Odwołują się do sumienia, moralności, ale i do praktycyzmu, nawiązują do zwykłych codziennych potrzeb i do wyższych wartości. Dotyczą pieniędzy, przyjaciół czy zasad zachowania. Przeważnie jednozdaniowe i utrzymane w formie poleceń rady raz mają charakter złotych myśli, raz zwyczajnych i życzliwych podpowiedzi. Z tego kalendarza odbiorcy dowiedzą się, jak poznać drugiego człowieka, jakie podejmować decyzje w sprawie pracy i… co jeść. Wśród logicznych i przekonujących spostrzeżeń znalazło się też miejsce dla kilku uprzyjemniających życie – autor proponuje szereg drobnych przyjemności, których zrealizowanie nie wymaga wielkich nakładów siły czy finansów, a o których niewielu dorosłych by pomyślało. Jednym słowem, obok rozmaitych napomnień i pouczeń znajdują się też na pierwszy rzut oka absurdalne pomysły, uruchamiające niemal dziecięcą fantazję. H. Jackson Brown, Jr. uczy, jak budować dobre relacje z innymi ludźmi i przypomina o rzeczach, które zwykle umykają, a mogłyby pomóc w uszczęśliwieniu kogoś. Wszystko sprowadza się do prostych zasad, wolnych od odniesień do wielkich słów: drobiazgi w poprawionej egzystencji mają odmienić na lepsze człowieka, który się do nich zastosuje. Mogą wywoływać refleksję nad sensem zalecanych działań i ta refleksja powinna doprowadzić odbiorców do myśli o kodeksie wartości – ale z reguły to praktyczne wskazówki i da się je stosować nawet bez głębszego zastanowienia – i tak będzie widać poprawę. Bardziej filozoficznie nastawieni odbiorcy zyskają za to każdego dnia motyw do rozważań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz