sobota, 23 listopada 2024

Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia, Massimo Temporelli: Czy wszyscy będziemy robotami? Wszystko, co warto wiedzieć o technologii

Nasza Księgarnia, Warszawa 2024.

Przyszłość i inteligencja

Bardzo dobrą serię proponują Pierdomenico Baccalario, Federico Taddia i Massimo Temporelli – 15 pytań to cykl, który powinien przyciągnąć do lektury młodych odbiorców, bo w przystępny i ciekawy (a zarazem bardzo atrakcyjny, niepozbawiony poczucia humoru) sposób przybliża to, co dzieje się w świecie dorosłych i w świecie, w który za chwilę za sprawą wyboru zawodu będą owi odbiorcy wkraczać. „Czy wszyscy będziemy robotami” to rozważania o technologiach i rozwoju informatyki – komentarz w sam raz do dzisiejszych czasów, przygotowujący dzieci nie tylko na wyzwania związane z naukami ścisłymi, ale też na oswajanie się z historią postępu. 15 pytań w tytule serii oznacza piętnaście rozdziałów tematycznych, rozbudzających ciekawość i uruchamiających wyobraźnię. Autorzy odwołują się bardzo chętnie do motywów, które zapadną w pamięć dzieciom i które dadzą się praktycznie wykorzystać: tym razem podpowiadają, co zrobić, kiedy ma się pomysł na wynalazek. Wprowadzają do świadomości odbiorców zabawne (i nieistniejące jeszcze) przedmioty, żeby przeprowadzić ich przez historię rewolucji przemysłowych i informatycznych. Sięgają do przeszłości, bo trzeba mieć pewną wiedzę niezbędną do rozumienia zachodzących wciąż procesów – ale i w najbliższą przyszłość, żeby pokazać czytelnikom, dlaczego nie warto ignorować pewnych zagadnień. Oswajają z tym, co pozornie trudne i skomplikowane – dzięki lekkiemu tonowi narracji mogą wprowadzać szereg definicji i wyjaśnień, zamieniają to, co zagmatwane, na proste i zabawne opisy wspomagane mocno ilustracjami. Nie boją się kolokwialności w stylu, nie ma tu dydaktyzmu w formie niestrawnej dla młodych odbiorców.

Autorom zależy na tym, żeby oswoić dzieci i z tematem sztucznej inteligencji, i z rolą człowieka w wymyślaniu kolejnych wynalazków i patentów. Czasami potrzebują do tego trochę futurystycznych wizji z robotami w rolach głównych, innym razem – rozejrzenia się wokół i wskazania, jakie drogi są niezbędne, żeby ratować planetę i żeby móc dalej istnieć. Nie ma tutaj teoretyzowania i nudnego gromadzenia faktów – wszystko służy do wyciągania kolejnych wniosków i do wprowadzania dzieci w świat (między innymi) robotyki i nowoczesnych technologii. Jest tu trochę wiedzy historycznej (w ujęciu przemysłu), ale w roli kontekstu dla opowieści. Dynamiczna i zwarta książka wzbogacona została i o zabawne, młodzieżowe w duchu ilustracje, które przykuwają wzrok i pełnią funkcje mnemotechniczne – i o rozmaite wyliczenia, które wypadają tu trochę jak skrypty, pozwalają zebrać potrzebne wiadomości i stworzyć podsumowania przydatne, gdy chce się wynieść coś z lektury. Autorzy dobrze się bawią, pisząc ten tom (co zresztą i do całej serii się odnosi) – przynoszą sporo wiadomości, zaspokajają ciekawość dzieci i przyczyniają się do ich chęci poszerzania zdobytej wiedzy. „Czy wszyscy będziemy robotami” to dodatkowo zagadnienie, które przyciąga przez swoją aktualność i przyszłościowy charakter, pozwala na ocenę współczesnego świata, ale też na wyciąganie wniosków na najbliższą przyszłość. Podpowiada kierunki poszukiwań zawodowych – a do tego wszystkiego cała książka zapewnia po prostu przyjemną lekturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz