sobota, 2 maja 2015

Kolorowy trening antystresowy. Wzory i ornamenty

Buchmann, Warszawa 2015.

Wyzwanie

Z trzech dotychczas wydanych tomów „Kolorowego treningu antystresowego” to „Wzory i ornamenty” są najbardziej różnorodne pod względem „tematycznym”. „Wzory i ornamenty” to również zestaw kolorowanek dla dorosłych odbiorców (dzieci, chociaż też mogą spróbować swoich sił w wyzwaniu, raczej znudzą się niewielką dozą bajkowej fantazji). Tom, według zapewnień wydawcy, służyć ma zredukowaniu poziomu stresu, odzyskaniu wewnętrznego spokoju i poukładaniu myśli. Nie trzeba skupiać się na umysłowych zadaniach, wystarczy machinalnie wypełniać kontury kolorami – w tym czasie myśli mogą błądzić, a odbiorca książki – odpoczywać. Kolorowanie tych wzorów daje wytchnienie – pod warunkiem, że jest się cierpliwym i chce się skorzystać z takiej właśnie, nietypowej formy rozrywki. To, co dla dzieci może być zabawą połączoną z pracą, ćwiczeniem koordynacji oko-ręka i sprawności w posługiwaniu się kredkami, dla dorosłych nie ma już znaczenia. Tu kolorowanie następuje odruchowo i może zastąpić typowe bazgroły powstające na marginesach kartek przy rozwiązywaniu co bardziej skomplikowanych problemów.

Kolorowanie bez angażowania myśli to jeden ze sposobów użytkowania książki. Drugim z pewnością jest artystyczne wyżycie się. Tutaj nie istnieją reguły związane z doborem kolorów, każdy może zaproponować własne rozwiązania. To rozbudza kreatywność. Wiele wzorów na kolejnych stronach składa się z jednego powtarzanego (i rozbudowywanego) motywu. Odbiorcy bez trudu mogą zatem przetestować rozmaite połączenia kolorów, wprowadzać do rysunków nowy ład lub burzyć schematy. Teraz już świadomie i poważnie potraktują pracę nad kolorowanką. „Wzory i ornamenty” pomagają w manifestowaniu indywidualizmu i twórczego podejścia do wyzwań. Uruchamiają wyobraźnię i przypominają o dziecięcej radości tworzenia. Obszerny tom daje się kolorować różnymi narzędziami – tu odkryć można swoje ulubione techniki rysowania. W książce znalazły się kolorowanki z bardzo drobnymi elementami lub wyraziste i trochę większe wzory: kto zechce ćwiczyć tu cierpliwość i opanowanie, łatwo może śledzić postępy.

Istnieje też inne przeznaczenie, którego wydawca nie dostrzega. „Wzory i ornamenty” to w licznych przypadkach potencjalne wzory pięknych haftów. Wystarczy skopiować je na płótno i wyszywać, żeby uzyskać wspaniałe zdobienia. I w tym wypadku wymagana jest ogromna cierpliwość (i umiejętności większe niż przy samym kolorowaniu), ale efekty będą tego warte. W ten sposób można do wyzwania zaprosić te odbiorczynie, którym kolorowanie wyda się zbyt infantylne i przeznaczone jednak dla najmłodszych. Tom „Wzory i ornamenty” ma zatem więcej zastosowań niż zostało to zaplanowane – a odbiorcy powinni docenić oryginalność przedstawianych tu motywów.

Trzy obszerne tomy misternych kolorowanek dla dorosłych to zestaw, który wystarcza na bardzo długo. Każda z tych książek zawiera odrobinę inne tematy do uzupełniania i każda może w inny sposób uczyć kreatywności. Wszystkie pozwalają natomiast bez wyrzutów sumienia przypomnieć sobie relaksującą zabawę. Zwłaszcza że kolorowaniu obrazków można teraz nadać nową rangę: powiązać relaks z samorozwojem lub redukowaniem stresu. Warto też przypomnieć, że w zinformatyzowanym społeczeństwie przyda się też trening sprawności manualnej – wszyscy, którzy odwykli od ręcznego pisania, po takim ćwiczeniu przestaną narzekać, gdy przyjdzie im zrobić kilka odręcznych notatek. „Wzory i ornamenty” jako kolorowanka dla dorosłych zyskuje zatem całkiem sporo funkcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz