sobota, 1 czerwca 2013

Chris Bradford: Krąg wody

Nasza Księgarnia, Warszawa 2013.

Tułaczka samuraja

Seria o Młodym Samuraju umożliwia Chrisowi Bradfordowi wykorzystywanie tych wszystkich motywów, które w klasycznej literaturze czwartej nie mogłyby się znaleźć. Tu nastoletni bohater bez przerwy musi mierzyć się z dorosłymi i doskonale wyszkolonymi wojownikami – a zawsze walczy na śmierć i życie. Stara się postępować zgodnie z wpojonym mu systemem wartości i kierować się w życiu sprawiedliwością – ale przy tym nie wolno mu zapomnieć, że wrogowie nie znają litości i nie zawahają się przed niczym, a ponadto często obcy im jest honor.

Jack jest samurajem, ale trochę czasu spędził w wiosce ninja i poznał inne sposoby walki oraz przezwyciężania własnych słabości. Wyruszył w dalszą podróż i w niewyjaśnionych dla siebie okolicznościach stracił swoje najcenniejsze skarby. Musi znaleźć sprzymierzeńców wśród napotkanych na drodze osób – i znów uruchomić całą czujność oraz umiejętności walki, by móc zmierzyć się z wrogami, którzy są coraz bliżej. Sam Jack w zasadzie nie podlega metamorfozom, chłopiec ma wszystkie cechy prawdziwego bohatera powieści awanturniczej. Ciekawe przemiany rozgrywają się natomiast w jego otoczeniu: Jack poznaje kompanów (zdarza się, że do tego grona trafiają dziewczyny) niemal wykluczonych ze społeczeństwa. Ci w ferworze walk ujawniają swoje lepsze oblicze i mają szansę zrehabilitować się w oczach czytelników. Tym razem towarzyszką przygód chłopca staje się Hana, młoda i zwinna złodziejka.

Akcja serii dzieje się w siedemnastowiecznej Japonii – dla młodzieży dystans kulturowy i czasowy jest więc tak ogromny, że nie potrzeba już stylizacji językowych. To sprawia, że bohaterowie wydają się zawieszeni poza czasem, bardziej uniwersalni i przekonujący szerszą grupę odbiorców, oczywiście rozmiłowanych w powieściach akcji. Dla lepszego zrozumienia książki na końcu przygotowany został słowniczek japońskich zwrotów i pojęć używanych w tekście. Oddalenie czasowe pozwala także oczyścić fabułę z ewentualnych zdobyczy cywilizacyjnych. Postacie zdane są na własne siły, umiejętności i wyobraźnię – i tym większą wagę muszą przykładać do nauki, kiedy tylko pojawi się ktoś, kto zechce podzielić się z nimi swoimi doświadczeniami. Przypływ adrenaliny podczas lektury zapewni ciągłe poczucie zagrożenia (także dzięki potyczkom) – ale w tomie „Krąg wody” obok walk pojawia się również sporo zagadek i pułapek. Autor proponuje zatem coś więcej niż tylko popisy walczących.

„Krąg wody” może wydawać się nieco mniej brutalny niż poprzedni tom, ale i tak Bradfordowi nie chodzi o wywoływanie literackiego skandalu, a o wypunktowanie tradycyjnych wartości niezmiennych w czasie. Na swoje potrzeby przerabia baśniową wojnę dobra ze złem, dla uniknięcia naiwności wplata ją w egzotyczną scenerię, która skrywa skutecznie przejawy prostolinijnego myślenia. Przy okazji może zainteresować młodzież światem samurajów i japońskich sztuk walki – wielu odbiorców będzie cenić „Krąg wody” właśnie za egzotykę, która wyróżnia książkę spośród młodzieżowych powieści sensacyjnych i pozwala na inną, atrakcyjną lekturę.

Tułaczka Jacka jest nawiązaniem do dawnych historii awanturniczych, a Chris Bradford udowadnia, że nawet odległa przeszłość może w dzisiejszej narracji ożywać i przyciągać uwagę młodych czytelników. Nawiązania do samurajskich „zwyczajów” z kolei uzasadniają część mocniejszych fabularnych pomysłów. A że Bradford musi chronić swojego bohatera – seria dostarcza przede wszystkim rozrywki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz