* * * * * * O tu-czytam
tu-czytam.blogspot.com to strona z recenzjami: portal literacki tworzony w pełni przez jedną osobę i wykorzystujący szablon bloga dla łatwego wprowadzania kolejnych tekstów.

Nie znajdzie się tu polecajek, konkursów, komciów ani podpiętych social mediów, za to codziennie od 2009 roku pojawiają się pełnowymiarowe (minimum 3000 znaków) omówienia książek.

Zapraszam do kontaktu promotorki książek i wydawnictwa.

Zabrania się kopiowania treści strony. Publikowanie fragmentów tekstów możliwe wyłącznie za zgodą autorki i obowiązkowo z podaniem źródła. Kontakt: iza.mikrut@gmail.com

niedziela, 24 sierpnia 2014

Katarzyna Bajerowicz: Mrówkowy blok rysunkowy

Nasza Księgarnia, Warszawa 2014.

Ćwiczenia z mrowiska

Mrówki z książki „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki” są rewelacyjne – jeśli ktoś jeszcze ich nie widział, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości, i to bez względu na wiek. Na fali zainteresowania komiksowoowadzim światem Katarzyna Bajerowicz stworzyła „Mrówkowy blok rysunkowy”, tomik z zadaniami dla najmłodszych. Nie jest to jednak zestaw standardowych i tradycyjnych łamigłówek, a przegląd przedstawicieli fascynującego świata owadów. Każda strona – formatem, fakturą i grubością przypominająca blok rysunkowy – zawiera oddzielne zadanie dla najmłodszych. Rozpoczyna się od kursu rysowania komiksowej mrówki, a potem…

Na nieparzystych stronach pojawiają się na miniaturowych obrazkach inni przedstawiciele owadziego świata, czasem znani – jak paź królowej czy komarzyca, innym razem dość egzotyczni. Tych bohaterów trzeba przerysować w dużej wersji na kartce. Żeby nie byli zupełnie anonimowi, Katarzyna Bajerowicz prezentuje o nich jednoakapitowe ciekawostki – naprawdę intrygujące i dzieciom niemal niedostępne. Parzyste strony to z kolei miejsce na mrówkowe zadania. Jest tu dosłownie kilka łamigłówek w starym stylu – gra w połącz kropki, kolorowanie elementów oznaczonych danym symbolem czy szlaczki. O wiele więcej jest poleceń kreatywnych. Dzieci mają na przykład zaprojektować wzór kubka, znaki drogowe dla mrówek, a nawet… mrówkowy papier toaletowy. Uzupełniają mrówkowe spiżarnie i proponują grafiki do czytanych przez mrówki książek. Pomysłów autorka ma bez liku, a wśród nich także bardzo podchwytliwe. Proponuje na przykład, żeby dorysować mrówkom brakujące pary odnóży. To oznacza, że dzieci muszą najpierw je policzyć, a potem ćwiczyć liczenie na każdej balującej mrówce. Dorysowywanie wzorów na skrzydle motyla ćwiczy zdolności manualne – takich poleceń z ukrytym drugim dnem jest tu wiele. Katarzyna Bajerowicz pomysłowo przygotowuje maluchy do szkolnych obowiązków. Przy okazji wciąż przedstawia interesujące fakty z życia mrówek – kogo wcześniej ucieszył widok mrówki na sedesie, ten teraz otrzyma wyjaśnienia dotyczące organizacji przestrzeni w mrowisku. Edukacja wiąże się tu z prawdziwą zabawą, a książka przyniesie dzieciom wiele radości.

„Mrówkowy blok rysunkowy” został pomyślany tak, by można go było zabierać wszędzie – do szkoły, na spacer i na urodziny ciotki. Ta książka ma bowiem dołączoną bardzo grubą tekturę, która pełni rolę podkładki. Dzieci dzięki temu rysować będą mogły w każdych okolicznościach. Taka podkładka zabezpiecza też tomik przed zbyt szybkim zniszczeniem. Połączenie bloku rysunkowego, zeszytu ćwiczeń, ciekawostek i kreatywnych zadań dla maluchów to świetny pomysł – z pewnością urozmaici zabawy najmłodszych i pozwoli im wracać do ulubionej lektury. Bajerowicz i tutaj nie rezygnuje z humoru – mrówki na obrazkach są zabawne i sympatyczne, co zachęca do działania.

Tomik wymyślony dla dzieci został bardzo starannie przygotowany. To nie prosty zestaw zagadek, które szybko się znudzą, a publikacja, która nawet po uzupełnieniu o rysunki i rozwiązania zagadek dalej będzie przydatna i ciekawa. Katarzyna Bajerowicz sprawi, że dzieci na spacerze szukać będą nowych owadów, a w domu – ćwiczyć kreślenie równych linii i wzorków. Mrówki przydadzą się zatem w przyszłości podczas odrabiania zadań domowych, a teraz dostarczą rozrywki całej rodzinie. „Mrówkowy blok rysunkowy” to nie tylko pomysłowy dodatek do tomu. „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki” – ale i prawdziwa rysunkowa przygoda dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz